Οι μαθητές/-τριες του Σχολείου μας στο Εκπαιδευτικό Συνέδριο Προσομοίωσης Ηνωμένων Εθνών (ACGMUN-Model United Nations)

Παρασκευή, 7 Απριλίου 2023

Επιτυχής ήταν η παρουσία της Ομάδας της Λεοντείου Σχολής Ν. Σμύρνης  16 μαθητών/τριών  Γ΄ Γυμνασίου, Α΄ και Β΄ Λυκείου, με υπεύθυνες καθηγήτριες τις κυρίες M. Νίκολη & Α. Καλύβα,  στο Συνέδριο Προσομοίωσης Ηνωμένων Εθνών “ACGMUN” στο Pierce – Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδος, στην Αγία Παρασκευή. Κατά τη διάρκεια του συνεδρίου(1-2/4/2023), μαθητές από όλη την Ελλάδα, την Ολλανδία και την Αίγυπτο συζήτησαν θέματα διεθνούς ενδιαφέροντος, με επίκεντρο το θέμα της διοργάνωσης “Breaking Barriers” (Ξεπερνώντας Εμπόδια).

Το Μοντέλο Ηνωμένων Εθνών είναι ένα εκπαιδευτικό συνέδριο όπου οι συμμετέχοντες αναλαμβάνουν να δράσουν ως διπλωμάτες διαφόρων κρατών-μελών του OHE, να ερευνήσουν τα διεθνή ζητήματα της επικαιρότητας και στο πλαίσιο των επιτροπών και οργάνων του OHE, να δημιουργήσουν συμμαχίες και να προτείνουν λύσεις σε παγκόσμια ζητήματα με μορφή ψηφισμάτων.

Πιο συγκεκριμένα οι μαθητές στο συνέδριο αυτό ερευνήσαν θέματα που αφορούσαν την οικονομία, την  πολιτική, την ιστορία και την γεωγραφία της χώρας που εκπροσώπησαν.