![Επίσκεψη στο Γαλλικό Ινστιτούτο](/sites/default/files/styles/article_card/public/2023-02/fb_img_1675501059750.jpg?itok=wZnOFa7Y)
Conseil des jeunes citoyens (Συμβούλιο Νέων Πολιτών)
Δευτέρα, 3 Απριλίου 2023
![Conseil des jeunes citoyens (Συμβούλιο Νέων Πολιτών)](/sites/default/files/styles/content_image/public/2023-04/eikona_viber_2023-03-11_19-26-13-093.jpg?itok=YGUw6WDd)
Το σχολείο μας, με αντιπροσωπεία 11 μαθητών /τριών του γυμνασίου και 2 καθηγητών της Γαλλικής Γλώσσας, συμμετείχε στη 10η μαθητική συνάντηση Δημόσιου λόγου στα Γαλλικά που διεξήχθη στις 11 Μαρτίου 2023 στις εγκαταστάσεις του εκπαιδευτικού συγκροτήματος "ΔΕΛΑΣΑΛ", στη Θεσσαλονίκη.
Οι αγωνιζόμενοι/ες, μέσα από τη ματιά ενός ενεργού πολίτη, πήραν θέση σε ευαίσθητα θέματα κοινωνικής πολιτικής, εφαρμόζοντας τεχνικές επιχειρηματολογίας και αξιοποιώντας τις γνώσεις τους στη γαλλική γλώσσα.