Το Σχολείο μας στο ΚΑ' Μαθητικό Συμπόσιο του Δικτύου ASPnet-UNESCO

Τρίτη, 28 Φεβρουαρίου 2023
Το Σχολείο μας στο ΚΑ' Μαθητικό Συμπόσιο του Δικτύου ASPnet-UNESCO

Την Πέμπτη 16 και την Παρασκευή 17 Φεβρουαρίου 2023 δέκα (10) μαθητές και μαθήτριες της Δευτέρας (Β΄) Τάξης του  Λυκείου από την Ομάδα  Unesco του Σχολείου μας συμμετείχαν στο ΚΑ΄ Μαθητικό Συμπόσιο του Δικτύου Συνδεδεμένων Σχολείων ASPnet-UNESCO.

Το Συμπόσιο διοργανώνεται από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, την  Ελληνική Εθνική Επιτροπή για την UNESCO, το Λύκειο του Κολλεγίου Αθηνών και του Κολλεγίου Ψυχικού με τη συμμετοχή μαθητών/τριών του Δικτύου Εταιρικών Σχολείων Κύπρου. Οι μαθητές/-τριές μας είχαν την ευκαιρία, μαζί με μαθητές/-τριες από είκοσι δύο (22) σχολεία της Ελλάδας και της Κύπρου να συζητήσουν και να ανακοινώσουν τα πορίσματά τους σχετικά με το κεντρικό θέμα του φετινού Συμποσίου: Η κλιματική κρίση είναι εδώ: Κλιματική ουδετερότητα, κλιματική δικαιοσύνη, κλιματική μετανάστευση.