Εκπαιδευτικό πρόγραμμα

Παιδικός Σταθμός

Εδώ η σχολική εμπειρία αποκτά θετικό πρόσημο, εξασφαλίζοντας όμορφα προσχολικά χρόνια.

Οι παιδαγωγοί μας δημιουργούν ένα εκπαιδευτικό περιβάλλον  το οποίο επιτρέπει στα παιδιά

• να σκεφτούν
  • να αναπτυχθούν ατομικά και κοινωνικά

Οι θεματικές ενότητες επιλέγονται με βάση  τα ενδιαφέροντα των παιδιών και  προσεγγίζονται με βιωματικό τρόπο, έχοντας ως στόχο την ολόπλευρη καλλιέργεια και ανάπτυξη του παιδιού σε όλους τους τομείς. Όλες οι δραστηριότητες και οι μέθοδοι του παιδαγωγικού προγράμματος στηρίζονται στο παιχνίδι, το οποίο χρησιμοποιούμε ως βασικό παιδαγωγικό εργαλείο. Γιατί η βάση της ζωής του παιδιού είναι το παιχνίδι!

Τα παιδιά στον παιδικό σταθμό έρχονται σε επαφή με τις ξένες γλώσσες, γαλλικά και  αγγλικά,  και ασχολούνται με ποικίλες δραστηριότητες, όπως τα

• εικαστικά
  • το θεατρικό παιχνίδι
  • το κουκλοθέατρο
  • τη μουσική
  • τη φυσική αγωγή

Οι αίθουσες είναι εξοπλισμένες με σύγχρονα παιδαγωγικά μέσα, όπως διαδραστικούς πίνακες αφής, διασκεδαστικά εκπαιδευτικά παιχνίδια και «γωνιές δραστηριοτήτων» και τα παιδιά κάθε τμήματος υποστηρίζονται από δύο βρεφονηπιοκόμους.

Νηπιαγωγείο

Βασική μας αρχή είναι η ολόπλευρη ανάπτυξη του παιδιού. Με ενσυναίσθηση και υπευθυνότητα αγκαλιάζουμε τη μοναδική προσωπικότητα του κάθε παιδιού που περνάει την πόρτα του Νηπιαγωγείου μας και χτίζουμε τα θεμέλια για την πιο ευχάριστη σχολική διαδρομή του.

Το πρόγραμμά μας διαμορφώνεται με βάση τα ενδιαφέροντα των παιδιών. Επεξεργαζόμαστε πληθώρα θεματικών ενοτήτων που θα βοηθήσουν το παιδί να έρθει σε επαφή με ποικίλους γνωστικούς τομείς.

Στόχος μας είναι τα παιδιά

• να εξερευνήσουν
  • να πειραματιστούν
  • να κάνουν λάθη και να ξαναδοκιμάσουν
  • να μάθουν να επιλέγουν

Για τον λόγο αυτό, παρέχουμε τον πλέον σύγχρονο και πλούσιο υλικοτεχνικό εξοπλισμό για εικαστικές δημιουργίες και τεχνολογικούς πειραματισμούς.

Αξίζει να γνωρίζετε:

Το έργο του Παιδικού Σταθμού και του Νηπιαγωγείου μας ενισχύεται από την Ψυχοπαιδαγωγική Ομάδα, η οποία αποτελείται από ψυχολόγο και λογοπεδικό. Η ομάδα αυτή συνεργάζεται με το εκπαιδευτικό προσωπικό και τη Διεύθυνση υποστηρίζοντας τις γνωστικές, γλωσσικές και ψυχοκοινωνικές ανάγκες των παιδιών. Παράλληλα, στο πλαίσιο της συμβουλευτικής, οι γονείς έχουν τη δυνατότητα να συζητήσουν μαζί τους τις ανησυχίες και τους προβληματισμούς τους σχετικά με θέματα που αντιμετωπίζουν τα παιδιά στην προσχολική ηλικία.

Νηπιαγωγείο

Στόχος μας είναι τα παιδιά

• να εξερευνήσουν
  • να πειραματιστούν
  • να κάνουν λάθη και να ξαναδοκιμάσουν
  • να μάθουν να επιλέγουν

Αξίζει να γνωρίζετε:

Λεόντειος και γλωσσομάθεια

Στο σχολείο μας δίνουμε ιδιαίτερη βαρύτητα στο κομμάτι της γλωσσομάθειας. Καθώς αποτελούμε μέρος  ενός παγκόσμιου δικτύου Μαριανών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων, στόχος μας είναι να διαμορφώσουμε πολίτες του κόσμου.

Εγγραφές

Διαμαντίδειος Παιδικός Σταθμός

Στον παιδικό σταθμό του Σχολείου μας γίνονται δεκτά παιδιά ηλικίας 2,5 ετών και άνω.

Διαμαντίδειο Νηπιαγωγείο

Στο νηπιαγωγείο μας γίνονται δεκτά παιδιά ηλικίας 4 ετών και άνω.

Εγγραφές

Διαβάστε επίσης