Επίσκεψη στο τμήμα Φυσικής του ΕΚΠΑ!

Παρασκευή, 24 May 2024
Επίσκεψη στο τμήμα Φυσικής του ΕΚΠΑ!

Τη Δευτέρα 22 Απριλίου 2024 ομάδα μαθητών και μαθητριών της Λεοντείου Σχολής Νέας Σμύρνης επισκέφθηκε, συνοδεία καθηγητριών,  το Τμήμα Φυσικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Αφορμή της δράσης αποτέλεσε η ομιλία του κυρίου Κ. Καρτάλη, Καθηγητή της Φυσικής Περιβάλλοντος του Τμήματος Φυσικής του Ε.Κ.Π.Α. τον περασμένο Νοέμβρη στο Σχολείο μας γύρω από την κλιματική αλλαγή και τις επιπτώσεις της στη ζωή μας.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης οι μαθητές/ μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια ενδιαφέρουσα παρουσίαση σχετικά με το φαινόμενο της «αστικής θερμικής νησίδας», ενώ στη συνέχεια, με βάσεις μετρήσεις που έκαναν οι ίδιοι/-ες, κατέληξαν σε προτάσεις αναφορικά με  τους πιθανούς τρόπους μείωσης της αυξανόμενης θερμοκρασίας στα αστικά κέντρα.