Βιωματικό Εργαστήριο «Ανάπτυξε τον Επιχειρηματικό και Καινοτόμο Τρόπο Σκέψης»

Πέμπτη, 1 Φεβρουαρίου 2024
Βιωματικό Εργαστήριο «Ανάπτυξε τον Επιχειρηματικό και Καινοτόμο Τρόπο Σκέψης»

Την Τετάρτη 31 Ιανουαρίου και την Πέμπτη 01 Φεβρουαρίου 2024 οι μαθητές/-τριες της Δευτέρας (Β') Τάξης του Λυκείου συμμετείχαν σε βιωματικό εργαστήριο που διοργάνωσε το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου και το Κέντρο Καινοτομίας powered by Microsoft με θέμα: «Ανάπτυξε τον Επιχειρηματικό και Καινοτόμο Τρόπο Σκέψης».

Μέσω του συγκεκριμένου εργαστηρίου, που στόχο είχε την ενθάρρυνση των μαθητών/-τριών για την ανάπτυξη ενδιαφέροντος στους τομείς STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics) σε συνδυασμό με τον επιχειρηματικό και καινοτόμο τρόπο σκέψης, παρουσιάστηκαν διάφορα επαγγέλματα του μέλλοντος, καθώς και οι δεξιότητες που απαιτούνται για αυτά.

Παράλληλα, οι μαθητές/-τριες συμμετείχαν σε ευχάριστες και διαδραστικές δραστηριότητες και εργάστηκαν σε ομάδες, αναπτύσσοντας τις δικές τους επιχειρηματικές ιδέες, με γνώμονα τις ανάγκες της αγοράς και των συνανθρώπων τους αξιοποιώντας τις δεξιότητες STEAM. Στο τέλος του εργαστηρίου, διεξήχθη διαγωνισμός μεταξύ των μαθητών/τριών και οι τρείς πρώτοι/-ες έλαβαν δωροεπιταγές αξίας 50€/30€/20€ αντίστοιχα.