Συμμετοχή του Σχολείου μας σε Ημερίδα για την προστασία των παιδιών από την κακοποίηση

Τετάρτη, 6 Δεκεμβρίου 2023

Την Παρασκευή Δεκεμβρίου 2023 ομάδα μαθητών/-τριών του Γυμνασίου και του Λυκείου μας συμμετείχαν σε βιωματικά εργαστήρια Συνεδρίου με θέμα: «Παιδική Κακοποίηση, αντιδρούμε και ελπίζουμε».

Το διήμερο συνέδριο διοργανώθηκε στο Σεράφειο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Αθηναίων. Τα παιδιά του Σχολείου μας συνόδευσε η Ομάδα για την Προστασία Ανηλίκων της Λεοντείου Σχολής Νέας Σμύρνης αποτελούμενη από τους κα Πετράκη Ειρήνη, κ. Φίλιππο Φουρναράκη, κα Αναστασία Ρήγα και κ. Κωνσταντίνο Μαστραντώνη.

Τα παιδιά συμμετείχαν με ενθουσιασμό στα εργαστήρια της Ημερίδας που στόχο είχαν να αυξήσουν την ευαισθητοποίηση των παιδιών για ένα φαινόμενο που αφορά σε όλη την κοινωνία.