Το Σχολείο μας συνεργάζεται με το «Χαμόγελο του Παιδιού» για την προστασία των παιδιών μας από την κακοποίηση

Τρίτη, 5 Δεκεμβρίου 2023

Την Τρίτη, 28/11/2023 η Ομάδα Προστασίας Ανηλίκων της Λεοντείου Σχολής Νέας Σμύρνης συναντήθηκε στο Σχολείο μας με ομάδα υπευθύνων της ΜΚΟ «Χαμόγελο του Παιδιού».

Η συνάντηση έγινε με στόχο τη διεύρυνση της ήδη υπάρχουσας συνεργασίας μας με κατεύθυνση την αναβάθμιση των δραστηριοτήτων πρόληψης βίας κατά των ανηλίκων. Καθώς το «Χαμόγελο του Παιδιού» προασπίζεται το δικαίωμα κάθε παιδιού σε μια φυσιολογική ζωή. Συζητήθηκαν θέματα όπως η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών, η υλοποίηση πιλοτικών προγραμμάτων με συμμετοχή μαθητών/-τριών της Σχολής μας και η υποψηφιότητα για μια ακόμη πιστοποίηση των διαδικασιών πρόληψης βίας στο Σχολείο μας.

Από την πλευρά του «Χαμόγελου του Παιδιού» συμμετείχαν οι κυρίες: Χαρδαλούπα Ιωάννα, Γκίκα Ιωάννα, Σπυροπούλου Σταυρούλα και Πρωτοψάλτη Πηγή.

Τα μέλη της Ομάδας Προστασίας Ανηλίκων του Σχολείου μας που συμμετείχαν είναι οι κύριοι: Φουρναράκης Φίλιππος και Μαστραντώνης Κωνσταντίνος, καθώς και οι κυρίες Πετράκη Ειρήνη και Ρήγα Αναστασία.