Προστασία των παιδιών από την κακοποίηση

Πέμπτη, 19 Οκτωβρίου 2023
Προστασία των παιδιών από την κακοποίηση

Στις 9 και 10 Οκτωβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στη Βαρκελώνη συνάντηση των υπευθύνων για την Προστασία του Παιδιού (safeguarding),  με κεντρικό θέμα την πιστοποίηση «Keeping Children Safe», που έχουν λάβει στην Ελλάδα τα Λεόντεια Σχολεία και το Κέντρο Μελέτης «Καρδιά χωρίς Σύνορα», καθώς και τις δράσεις που γίνονται στο πλαίσιο της συγκεκριμένης πιστοποίησης και γενικότερα των δικαιωμάτων των παιδιών.

Στη συνάντηση παρευρέθηκε ο υπεύθυνος του εγχειρήματος στην Ελλάδα, κος Φίλιππος Φουρναράκης. Οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν το γνωστό Μαριανό Εκπαιδευτήριο της Βαρκελώνης «Immaculada».

Η Προστασία των Παιδιών από κάθε είδους κακοποίηση, όσο και η συνειδητοποίηση της σπουδαιότητας των συγκεκριμένων δράσεων από πλευράς των παιδιών και των οικογενειών τους, αποτελεί προτεραιότητα για τα Μαριανά Σχολεία και αντικείμενο συνεχούς επιμόρφωσης του συνόλου του προσωπικού τους.