Μουσικοθεατρικό αφιέρωμα στην Λασκαρίνα Μπουμπουλίνα

Τετάρτη, 22 Μαρτίου 2023
Μουσικοθεατρικό αφιέρωμα στην Λασκαρίνα Μπουμπουλίνα

«Λασκαρίνα Μπουμπουλίνα, η κυρά και καπετάνισσα του 1821»
 Ένα αφιέρωμα του Δ4 στα πλαίσια της γιορτής της 25ης Μαρτίου

Η Λασκαρίνα Μπουμπουλίνα, η θρυλική καπετάνισσα του ΄21, είναι μία από τις κορυφαίες γυναικείες μορφές της Ελληνικής Επανάστασης. Ηρωίδα και αγωνίστρια, πρότυπο δυναμισμού και παράδειγμα προς μίμηση, αφιέρωσε τη ζωή της στον αγώνα για τη λευτεριά της πατρίδας μας. Προς τιμήν της έχουν στηθεί μαρμάρινες προτομές και αγάλματα σε πόλεις και χωριά της χώρας μας. Η ελληνική πολιτεία έχει δώσει το όνομά της σε πλατείες και κεντρικούς δρόμους, σε μουσεία και ιδρύματα. Κάθε χρόνο τιμάται η μνήμη της με λαμπρές τελετές στις Σπέτσες, το νησί που μεγάλωσε και έζησε το μεγαλύτερο μέρος της ζωής της.

Προς τιμήν της οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δ4 ετοίμασαν με χαρά και παρουσίασαν μια μουσικοθεατρική παράσταση με θέμα τη ζωή της. Μέσα από αυτή την εκδήλωση οι μικροί πρωταγωνιστές μάς έδειξαν ότι δύο αιώνες μετά, η ηρωίδα αυτή εξακολουθεί να εμπνέει, να κάνει υπερήφανους τους Έλληνες και να αποτελεί πρότυπο πίστης και φιλοπατρίας για μικρούς και μεγάλους.

Ιδιαίτερα συγκινητικές στιγμές της εκδήλωσης υπήρξαν τα τραγούδια των παιδιών, ο παραδοσιακός χορός επί σκηνής, η ζωντανή μουσική του γονέα μαθήτριας του Σχολείου μας, κ. Στάθη Δρογώση που συνόδευσε εθελοντικά τους μικρούς ηθοποιούς καθ’ όλη τη διάρκεια του θεατρικού και το φινάλε, όπου η Λασκαρίνα ξεψυχάει όρθια ατενίζοντας τη θάλασσα που τόσο αγάπησε και την ελληνική σημαία που τίμησε με όλες της τις δυνάμεις.

Το θεατρικό αυτό ταξίδι έδωσε την ευκαιρία στα παιδιά να προσεγγίσουν βιωματικά την ιστορία της Ελληνικής Επανάστασης, να εκφράσουν τις κλίσεις και τα ταλέντα τους, να τιμήσουν τους προγόνους μας. που θυσιάστηκαν για να είμαστε εμείς σήμερα ελεύθεροι, και να αναπτύξουν κλίμα συνεργασίας και συνεννόησης μεταξύ τους.