Ημέρα Μαρκελλίνου Champagnat 2024: «Δεν παραιτούμαστε!»

Πέμπτη, 10 Οκτωβρίου 2024
Ημέρα Μαρκελλίνου Champagnat 2024: «Δεν παραιτούμαστε!»

Την Τετάρτη 9 Οκτωβρίου 2024, πραγματοποιήθηκαν στο Σχολείο μας οργανωμένες δραστηριότητες, προβολές, συζητήσεις και εικαστικές δημιουργίες, από τους εκπαιδευτικούς και τους/τις μαθητές/-τριες όλων των σχολικών μας μονάδων, με σκοπό τη μελέτη της προσωπικότητας, της δράσης και της αποστολής τού Ιδρυτή μας Αγίου Μαρκελλίνου Champagnat. Τα παιδιά μας είχαν την ευκαιρία να ακούσουν, να μάθουν, να δημιουργήσουν, να εκφραστούν, να παίξουν και, κυρίως, να διδαχθούν ότι, μπροστά στα εμπόδια, συνεχίζουμε να προσπαθούμε και να αγωνιζόμαστε για ένα καλύτερο μέλλον.

Το μήνυμα της φετινής Ημέρας Champagnat ήταν:  «Δεν παραιτούμαστε!»

Πηγή έμπνευσης για την επιλογή του μηνύματος αποτέλεσε η προσωπικότητα του Αγίου Μαρκελλίνου, ο οποίος έδειχνε αξιοθαύμαστη ανθεκτικότητα μπροστά στις δυσκολίες.  Ειδικά φέτος, που συμπληρώνονται 200 χρόνια από την οικοδόμηση του Ηγουμενείου του, του Hermitage, θυμηθήκαμε τις αντιξοότητες αυτού του εγχειρήματος, που θεωρήθηκε ανεδαφικό από τους ανθρώπους της εποχής του. Ωστόσο, μπροστά σε αυτά τα εμπόδια, ο Μαρκελλίνος δεν παραιτήθηκε! Αντίθετα, συνέχισε την προσπάθειά του με θάρρος και αποφασιστικότητα, με εμπιστοσύνη στον Θεό και στην Παναγία, με προσήλωση στην αποστολή του. Η σπουδαία αυτή αποστολή συνεχίζεται έως σήμερα σε όλα τα Μαριανά Σχολεία, που απλώνονται σε 81 χώρες του κόσμου.