Η Ομάδα Γυμναστικής στο 14ο EUROGYM

Δευτέρα, 22 Ιουλίου 2024
Η Ομάδα Γυμναστικής στο 14ο EUROGYM

Πιστή ήταν και φέτος η Ομάδα Γυμναστικής του Σχολείου μας στις καλοκαιρινές της υποχρεώσεις, λαμβάνοντας μέρος στο 14o EUROGYM που διοργανώθηκε στην Νορβηγία.

Η ομάδας μας ταξίδεψε, από τις 11 έως τις 20 Ιουλίου, στο Bodo της Νορβηγίας,  λαμβάνοντας μέρος με επιτυχία στον 4th European Gym for Life Challenge διαγωνισμό κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο, αλλά και στο 14th EUROGYM φεστιβάλ της εν λόγω Πανευρωπαϊκής Διοργάνωσης.

Η φετινή μας συμμετοχή είχε κάτι ξεχωριστό καθώς αποτέλεσε το τελευταίο φεστιβάλ στο οποίο η Ομάδα Γυμναστικής του Σχολείου μας συμμετείχε υπό την καθοδήγηση της προπονήτριας κυρίας Δανάης Νόντα. Η κυρία Νόντα, η οποία προπονεί την ομάδα από το 2000 έως και το 2024, ολοκλήρωσε την θητεία με πλήθος διακρίσεων και σημαντικών στιγμών τόσο για την ομάδα σε αθλητικό επίπεδο, όσο και για τα παιδιά που κατά καιρούς συμμετείχαν σε αυτή. Σε αυτή την προσπάθεια ήταν αρωγοί τόσο ο κύριος Γιώργος Ψυλλίδης, όσο και ο κύριος Νίκος Ψωμάς, των οποίων η βοήθεια ήταν πάντα καθοριστική.

Φέτος, μας ακολούθησε για τρίτη (3η) φορά κατά την περίοδο αυτών των 24 ετών, ένας από τους μεγάλους υποστηρικτές της Ομάδας Γυμναστικής, ο Frère Ματθαίος Λεβαντίνος.

Οι μαθήτριές μας διασκέδασαν στα διάφορα εργαστήρια όπου έλαβαν μέρος κατά τη διάρκεια της διοργάνωσης και είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν αθλητές και αθλήτριες από διάφορες χώρες της Ευρώπης.

Μετά την τελετή λήξης, επισκεφθήκαμε την πρωτεύουσα της Νορβηγίας, το Όσλο, όπου είχαμε την ευκαιρία να θαυμάσουμε τα αξιοθέατα της πόλης.