Επίσκεψη της Β' Λυκείου στο μέγαρο της Βουλής

Τετάρτη, 24 May 2023
Επίσκεψη της Β' Λυκείου στο μέγαρο της Βουλής

Το μέγαρο της Βουλής επισκέφθηκαν, στο πλαίσιο εκπαιδευτικής εκδρομής, οι μαθητές και μαθήτριες του Λυκείου μας, της Ομάδας Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Επιστημών, συνοδεία των καθηγητών Δήμητρας Χωρεμιώτη και Θεόδωρου Ρουγγέρη.

Οι μαθητές/τριές ήρθαν σε επαφή με τον θεσμό του κοινοβουλευτισμού στη χώρα από την ίδρυση του κράτους. Επίσης ενημερώθηκαν για την ιστορία του κτηρίου, ενώ επισκέφθηκαν τόσο την αίθουσα της Ολομέλειας, όσο και του Εντευκτηρίου των βουλευτών. Παράλληλα είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στην επετειακή έκθεση της Βουλής, για τα 200 χρόνια από την Εθνική Παλιγγενεσία, που φιλοξενείται στην αίθουσα Τροπαίων, με τίτλο «Αντικρίζοντας την Ελευθερία! Στη Βουλή των Ελλήνων δύο Αιώνες μετά».