Εορτασμός της επετείου της Ελληνικής Επανάστασης στο Δημοτικό μας!

Παρασκευή, 22 Μαρτίου 2024
Εορτασμός της επετείου της Ελληνικής Επανάστασης στο Δημοτικό μας!

Για ακόμα μία χρονιά, το Δημοτικό μας τίμησε με πανηγυρικό τρόπο την επέτειο της Επανάστασης του 1821, με μια σειρά από θεατρικές παραστάσεις, τραγούδια, και παραδοσιακούς χορούς.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες ντυμένοι/-ες με παραδοσιακές φορεσιές από κάθε γωνιά της Ελλάδας, αρχικά μας παρουσίασαν ένα θεατρικό αφιέρωμα στα σημαντικότερα γεγονότα της Ελληνικής Επανάστασης, ενώ στη συνέχεια οι εορτασμοί συνεχίστηκαν στην αυλή του Δημοτικού μας, όπου τα παιδιά χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς, γεμίζοντας το Σχολείο μας με μουσική και κάνοντας με τον χορό τους και την προσπάθειά τους περήφανους τόσο τους γονείς τους, όσο και τους εκπαιδευτικούς τους!

Επίσης, αντιπροσωπεία των μαθητών μας, κατέθεσε στεφάνι στο άγαλμα της Σμύρνας στην εστία της Νέας Σμύρνης.

Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ για τους/τις μαθητές/-τριές μας, για τους/τις δασκάλους/-ες που επιμελήθηκαν τις θεατρικές παραστάσεις και για τους/τις γυμναστές/-στριές μας που δίδαξαν στα παιδιά μας με πολλή αγάπη και υπομονή τους παραδοσιακούς χορούς.

Και του χρόνου!