Εκδρομή του Σχολείου μας στο Παρίσι, μέρος δεύτερο!

Κυριακή, 16 Ιουλίου 2023
Εκδρομή του Σχολείου μας στο Παρίσι, μέρος δεύτερο!

Τη δεύτερη εβδομάδα του ταξιδιού μας στο Παρίσι μας περίμεναν καινούργιες εντυπωσιακές επισκέψεις και δραστηριότητες: απολαύσαμε την εκπληκτική θέα από τον δεύτερο όροφο στον Πύργο του Άιφελ, μάθαμε για τις απαρχές του σύμπαντος στη Cité de la Science et de l’ Industrie (la Géode) και κάναμε τα ψώνια μας στα μεγάλα εμπορικά κέντρα της γαλλικής πρωτεύουσας.

Στις βόλτες μας, στις πλατείες και τα πάρκα της πόλης, αναδείξαμε την πολιτιστική μας κληρονομιά, χορεύοντας ικαριώτικο, μπάλο και συρτό, ενώ στις 14 Ιουλίου, ημέρα της Εθνικής επετείου της Γαλλίας, θαυμάσαμε -έστω και από μακριά- τη μεγάλη στρατιωτική παρέλαση στα Ηλύσια Πεδία.
Η πανέμορφη αυτή γνωριμία μας με τον γαλλικό πολιτισμό δεν θα μπορούσε, βέβαια, να μην περιλαμβάνει μια ολοήμερη επίσκεψη στην Disneyland! Όλοι μας, μικροί και μεγάλοι, γίναμε και πάλι παιδιά μαζί με τους αγαπημένους μας ήρωες, τον Μίκυ, τον Ντόναλντ και την παρέα του!

Vive la France, mes amis et à la prochaine!