Εκδρομή του Σχολείου μας στο Παρίσι!

Κυριακή, 9 Ιουλίου 2023
Εκδρομή του Σχολείου μας στο Παρίσι!

Αποφασισμένοι να συναντήσουμε την παρέα του Αστερίξ και του Οβελίξ ξεκινήσαμε από την Αθήνα την Τρίτη 4 Ιουλίου το ταξίδι μας στην Πόλη του Φωτός.
Περιπλανηθήκαμε στο διάσημο Λούβρο και θαυμάσαμε τη Νίκη της Σαμοθράκης, τη Μόνα Λίζα και την πανέμορφη Αφροδίτη της Μήλου. Πλέοντας στα νερά του Σηκουάνα ανακαλύψαμε την αρχιτεκτονική των μνημείων του Παρισιού: της Notre Dame, του Μουσείου Orsay και του Δημαρχείου της πόλης. Όσο για το πασίγνωστο παλάτι των Βερσαλλιών, μείναμε θαμπωμένοι από την ομορφιά των απέραντων κήπων και τη χλιδή των αιθουσών του.

Εκεί όμως που νιώσαμε πραγματικά ότι ανήκουμε στην παρέα των Γαλατών, ήταν όταν επισκεφθήκαμε το Πάρκο Αστερίξ. Όλοι οι γνωστοί μας ήρωες μας συνόδεψαν  στις περιπέτειές μας. Και όλα αυτά είναι μόνο η αρχή…! Μας περιμένουν  ακόμα πολλές εμπειρίες: ο Πύργος του Άιφελ, οι Galleries Lafayette… (Μίκυ, Ντόναλντ, σας ερχόμαστε!)