Επίσκεψη στο Γαλλικό Ινστιτούτο

Παρασκευή, 10 Φεβρουαρίου 2023
Επίσκεψη στο Γαλλικό Ινστιτούτο

Στο πλαίσιο της προώθησης της Γαλλοφωνίας και της αγαστής συνεργασίας του Σχολείου μας με το Γαλλικό Ινστιτούτο, ο  Σύμβουλος Συνεργασίας και Μορφωτικής Δράσης της Γαλλικής Πρεσβείας προσκάλεσε τους/τις μαθητές/-τριές μας την Πέμπτη 2 Φεβρουαρίου 2023 στο Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος, όπου και ήρθαν σε επαφή με το νέο ψηφιακό μουσείο, το οποίο δίνει στα παιδιά την δυνατότητα να ανακαλύπτουν τα έργα των μουσείων σε όλο το κόσμο. Η ξενάγηση του μουσείου πραγματοποιήθηκε από υπεύθυνο του μουσείου του Λούβρου, με την ευκαιρία της επίσκεψής του για τα εγκαίνια του προγράμματος "Τα Καλλιτεχνικά στο Σχολείο" (MICRO-FOLIE).

Η επίσκεψη αυτή προσέφερε στα παιδιά μια χρήσιμη γνώση για τα καλλιτεχνικά έργα του κόσμου, μέσω ενός πρωτότυπου παιδαγωγικού εργαλείου, το οποίο μπορεί να χρησιμοποιείται εύκολα και αποτελεσματικά από τους μαθητές μας.