«Bravo Colonello!»: Μια γιορτή του Γυμνασίου-Λυκείου μας αφιερωμένη στον πόλεμο του 1940

Παρασκευή, 27 Οκτωβρίου 2023

Η γιορτή του Γυμνασίου και Λυκείου για την Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου με τον τίτλο «Bravo Colonello!» ήταν φέτος αφιερωμένη στη συμβολή της Ελλάδας στον πόλεμο του ΄40 μέσα από σκίτσα του διεθνούς Τύπου και τη Σατιρική Επιθεώρηση.

Με έναν γεμάτο παλμό, γέλιο και συγκίνηση τρόπο οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετείχαν στη γιορτή κατάφεραν να αναβιώσουν την ατμόσφαιρα της εποχής εκείνης και να μας θυμίσουν πως όταν είμαστε ενωμένοι μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο.

Υπεύθυνοι καθηγητές του αφιερώματος ήταν ο κ. Ζούρας Π. (Λύκειο) και η κ. Κουή Β. (Γυμνάσιο). Την κίνηση και τη χορογραφία εμπνεύστηκε και δίδαξε η κ. Νόντα Δ. Τη νεανική χορωδία του σχολείου μας διεύθυνε η κ. Βασιλικού Κ. και στο πιάνο έπαιξε η Ανδρονίκου Ελ. (απόφοιτος).