Η εβδομάδα μας στο Νηπιαγωγείο και τον Παιδικό Σταθμό! (23/10-27/10)

Παρασκευή, 27 Οκτωβρίου 2023
Η εβδομάδα μας στο Νηπιαγωγείο και τον Παιδικό Σταθμό! (23/10-27/10)

Η εβδομάδα μας στο Νηπιαγωγείο έκλεισε με ιδιαίτερη χαρά, συγκίνηση και υπερηφάνεια, καθώς παρακολουθήσαμε τους μαθητές και τις μαθήτριές μας  να παρελαύνουν στον χώρο της Λεοντείου Σχολής και να απαγγέλουν με καμάρι τα ποιήματά τους στις τάξεις.Με αφορμή την εθνική μας επέτειο της 28ης Οκτωβρίου, αναφερθήκαμε στα γεγονότα του 1940. Κυρίαρχες έννοιες  η ελευθερία, ο σεβασμός, το ηχηρό "ΟΧΙ", η ειρήνη. Αξίες διαχρονικές που μέσα από βιωματικές δραστηριότητες, κατασκευές , τραγούδια και βιβλία τα παιδιά του Νηπιαγωγείου μας κατανόησαν και οικειοποιήθηκαν.

Στον Παιδικό Σταθμό, μιλήσαμε για τις ομορφιές της Ελλάδας μας, προσεγγίσαμε τις έννοιες του πολέμου και της ειρήνης και δώσαμε το φωτεινό χρώμα που αρμόζει σ ' αυτή τη μέρα, γεμίζοντας τις καρδιές μας με  χρώμα, φως και ελπίδα.

Χρόνια πολλά Ελλάδα!!!