Βράβευση μαθητών και μαθητριών μας στον μαθηματικό διαγωνισμό «Πυθαγόρας»

Τρίτη, 12 Δεκεμβρίου 2023
Βράβευση μαθητών και μαθητριών μας στον μαθηματικό διαγωνισμό «Πυθαγόρας»

Το Σάββατο, 9/12/2023, έλαβε χώρα η βράβευση των μαθητών και των μαθητριών μας, που συμμετείχαν και διακρίθηκαν στον μαθηματικό διαγωνισμό «Πυθαγόρας», σε ειδική εκδήλωση της Μαθηματικής Εταιρείας.

Συγχαίρουμε όλα τα παιδιά για τη συμμετοχή τους σ΄ έναν απαιτητικό διαγωνισμό, που έχει ως στόχους να αναπτύξουν οι μαθητές την κριτική τους ικανότητα και σκέψη αλλά και να αναγνωρίσουν τη σημασία των Μαθηματικών στην καθημερινή πραγματικότητα.

Το σχολείο μας συμμετέχει και υποστηρίζει πολλούς μαθητικούς διαγωνισμούς, που οργανώνονται από επίσημους φορείς, και παρακινεί τα παιδιά να παίρνουν μέρους σε αυτούς.

Θεωρούμε τους διαγωνισμούς αυτούς σημαντικές γνωστικές προκλήσεις και ευκαιρίες για διαρκή βελτίωση, οι οποίοι εξοικειώνουν τα παιδιά μας με διαδικασίες που θα κληθούν να αντιμετωπίσουν στο μέλλον.