Αιμοδοσία

Τρίτη, 15 Νοεμβρίου 2022
Αιμοδοσία

Λίγα λεπτά από τη ζωή σου μπορούν να σώσουν μια ζωή…

Λίγες, ίσως, είναι οι πράξεις που μας κάνουν να αισθανόμαστε την ανθρώπινη φύση μας στην πραγματική της διάσταση και αποστολή. Μία από αυτές είναι και η συμμετοχή μας στην εθελοντική αιμοδοσία, καθώς πρόκειται για μια προσφορά στον συνάνθρωπο που απαιτεί ελάχιστα λεπτά από τον χρόνο μας, ενώ παράλληλα μπορεί να προσφέρει νέα πνοή ζωής σε πολλούς ανθρώπους που βρίσκονται σε ανάγκη. Εξάλλου, δεν πρέπει να ξεχνάμε πως την ίδια έκφραση αγάπης μπορεί να χρειαστούμε και εμείς αύριο!

Στο πλαίσιο αυτό, το Σχολείο μας, υπογραμμίζοντας την αξία της πράξης αυτής, ως συμβολικής και συνάμα ουσιαστικής βοήθειας στον συμπολίτη μας, διοργάνωσε και κατά τη φετινή σχολική χρονιά Ημέρα Εθελοντικής Αιμοδοσίας στους χώρους του. Πιο συγκεκριμένα, τη Δευτέρα 14 Νοεμβρίου 2022, η συμμετοχή όλων των μελών της Μαριανής Οικογένειας (Καθηγητές, Δάσκαλοι, Γονείς, Απόφοιτοι, Διοικητικοί και Τεχνικοί Υπάλληλοι) υπήρξε και φέτος συγκινητική.

Ευχαριστούμε θερμά όλους όσοι βοήθησαν και συμμετείχαν σε αυτήν την τόσο ξεχωριστή και ουσιαστική πράξη αγάπης.