8η Ημερίδα Επιμόρφωσης

Δευτέρα, 14 Νοεμβρίου 2022
8η Ημερίδα Επιμόρφωσης

Αποβλέποντας στη βαθύτερη γνωριμία και την ουσιαστικότερη συνεργασία μεταξύ των εκπαιδευτικών της, η Γραμματεία Ιδιωτικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων στην Ελλάδα (Γ.Ι.Ε.Ι.Ε.) οργάνωσε την 8η Ημερίδα Επιμόρφωσης για το Διδακτικό Προσωπικό των Ελληνογαλλικών Σχολείων, το Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2022, στις εγκαταστάσεις της Λεοντείου Σχολής Νέας Σμύρνης, με θέμα: «Η ετερογένεια στη σύγχρονη τάξη»

Περισσότεροι από 600 εκπαιδευτικοί όλων των Βαθμίδων (Παιδικός Σταθμός, Νηπιαγωγείο, Δημοτικό, Γυμνάσιο και Λύκειο), από όλα τα Ελληνογαλλικά Σχολεία της Αθήνας, της Θεσσαλονίκης, του Βόλου και της Σύρου, συγκεντρώθηκαν στους φιλόξενους χώρους της Λεοντείου Σχολής Νέας Σμύρνης, για μια Ημερίδα που αποτέλεσε ευκαιρία για νέες γνωριμίες και πλούσιες εμπειρίες, έδωσε έναυσμα για προβληματισμό και ανταλλαγή καλών πρακτικών διδασκαλίας και, κυρίως, προσέφερε σε όλους το αίσθημα ότι ανήκουν στη μεγάλη οικογένεια των Ελληνογαλλικών Σχολείων.

Κατά την έναρξη της Ημερίδας, υποδέχθηκε τους συμμετέχοντες ο Γενικός Διευθυντής της Λεοντείου Σχολής Νέας Σμύρνης κ. Φίλιππος Φουρναράκης, ενώ χαιρετισμό απηύθυναν ο Εκκλησιαστικός Παραστάτης της Γ.Ι.Ε.Ι.Ε. Σεβασμιώτατος Θεόδωρος Κοντίδης, Αρχιεπίσκοπος Καθολικών Αθηνών, και η Πρόεδρος της Γ.Ι.Ε.Ι.Ε. κα Μαρία Κοκκαλάκη.

Κατόπιν, έχοντας ως αφετηρία το θέμα της «Ετερογένειας στη σύγχρονη τάξη», μελετήσαμε τρεις βασικούς άξονες: τη «Μαθησιακή Ετερογένεια», τη «Συμπεριφορική Ετερογένεια» και την «Πολιτισμική Ετερογένεια». Έμπειροι επιστήμονες από τον χώρο της εκπαίδευσης: η Δρ. Σωτηρία Τζιβινίκου, ο Δρ. Αδριανός Γ. Μουταβελής και η Δρ. Άννα Ζουγανέλη, μας παρουσίασαν τρόπους αντιμετώπισης προβλημάτων ετερογένειας, ενώ μας πρόσφεραν πλούσιο υλικό για τη μελέτη περιπτώσεων στην εργασία σε ομάδες και άρτια ανατροφοδότηση με προτάσεις διδασκαλίας και αντίστοιχη βιβλιογραφία.

Ευχή και ελπίδα όλων μας είναι η 8η Ημερίδα Επιμόρφωσης να απέβη γόνιμη για την αποστολή της ολοκληρωμένης διαπαιδαγώγησης των παιδιών και των νέων και για την περαιτέρω σύσφιγξη των σχέσεων συνεργασίας μεταξύ των Ελληνογαλλικών Σχολείων.