6η Μαρτίου - Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Τετάρτη, 6 Μαρτίου 2024
6η Μαρτίου - Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Σήμερα, η Λεόντειος Σχολή Νέας Σμύρνης ενώνει τη φωνή της με αυτές σε όλη την Ελλάδα για να τιμήσουμε την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού. Αυτή η μέρα δεν είναι απλώς μια ημερομηνία στο ημερολόγιο, αλλά μια ζωντανή υπενθύμιση της δέσμευσής μας για ένα ασφαλές και υποστηρικτικό σχολικό περιβάλλον για όλους.

Η σχολική βία και ο εκφοβισμός είναι προβλήματα που μπορούν και πρέπει να αντιμετωπιστούν με συλλογική προσπάθεια. Στη Λεόντειο, πιστεύουμε στη δύναμη της εκπαίδευσης, της ενσυναίσθησης και του διαλόγου ως βασικά εργαλεία για την καταπολέμηση αυτών των φαινομένων.
 Στόχοι μας είναι:

• Να διασφαλίσουμε ότι κάθε μαθητής αισθάνεται ασφαλής, αποδεκτός και σεβαστός.
  • Να προωθήσουμε την αλληλεγγύη και την αμοιβαία υποστήριξη.
  • Να ενθαρρύνουμε την ανοιχτή επικοινωνία και την εκφραστικότητα.
  • Να ενισχύσουμε την εκπαίδευση για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση του εκφοβισμού.

Εργαζόμαστε αδιάκοπα για τη δημιουργία μιας θετικής και υγιούς σχολικής κοινότητας. Όλοι μαζί μπορούμε να κάνουμε τη διαφορά!
Ας συνεχίσουμε να χτίζουμε ένα περιβάλλον όπου ο σεβασμός, η κατανόηση και η αγάπη θριαμβεύουν επί της βίας και του φόβου.

Μαζί δημιουργούμε έναν κόσμο χωρίς εκφοβισμό.