Vive la Chandeleur!

Δευτέρα, 6 Φεβρουαρίου 2023
Vive la Chandeleur!

La Chandeleur, jour consacré à la dégustation de la crêpe avec du chocolat et des biscuits, préparées par les professeures de français, est devenue une vraie tradition pour notre École.  Et si la tradition veut que l’on prépare des crêpes succulentes, pendant toute la semaine des activités liées à la Chandeleur ont donné la possibilité à nos élèves de tout connaître sur l’origine de la fête en s’amusant. En même temps, grâce à ce geste d’amour, nos élèves apprennent l’importance d’être solidaires envers autrui : l’argent récolté provenant de la vente de crêpes nous permettra de soutenir les actions de « Μέριμνα » (Κέντρο φροντίδας παιδιών και εφήβων με απειλητικές ασθένειες). Vive la Chandeleur !

Η γιορτή της Υπαπαντής, μέρα αφιερωμένη στην απόλαυση της κρέπας με σοκολάτα και μπισκότο που προετοιμάζουν οι καθηγήτριες Γαλλικών αποτελεί μία πραγματική παράδοση για το Σχολείο μας. Και ενώ σύμφωνα με την παράδοση, εκείνη τη μέρα φτιάχνουμε απολαυστικές κρέπες, καθόλη τη διάρκεια της εβδομάδας οργανώνονται δραστηριότητες για να γνωρίσουν οι μαθητές μας την προέλευση της γιορτής της Υπαπαντής διασκεδάζοντας. Ταυτόχρονα, χάριν σε αυτή την πράξη αγάπης, οι μαθητές μας μαθαίνουν την σημασία του να είναι αλληλέγγυοι προς τους άλλους : τα χρήματα που συγκεντρώθηκαν από την πώληση των εύγευστων κρεπών θα μας επιτρέψουν να υποστηρίξουμε τις δράσεις της « Μέριμνας » (Κέντρο φροντίδας παιδιών και εφήβων με απειλητικές ασθένειες). Vive la Chandeleur !