Σημαντικές αθλητικές διακρίσεις για μαθήτριες και μαθητές του Σχολείου μας!

Δευτέρα, 25 Σεπτεμβρίου 2023
Σημαντικές αθλητικές διακρίσεις για μαθήτριες και μαθητές του Σχολείου μας!

Το σαββατοκύριακο 16 και 17 Σεπτεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στο Παμπελοποννησιακό Εθνικό Στάδιο Πατρών το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ20.
Το Σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από δύο (2) μαθητές μας, οι οποίοι παρόλο που ανήκουν σε μικρότερη ηλικιακά κατηγορία (Κ18), πέτυχαν τα όρια και προκρίθηκαν στην τελική φάση.

Συγκεκριμένα, ο μαθητής Νικόλαος Τσώνης της Τρίτης (Γ΄) Λυκείου κατέκτησε την 4η θέση στα 110μ. εμπόδια με επίδοση 15.11 και η μαθήτρια Μαρία-Βασιλική Δρούλια της Δευτέρας (Β΄) Λυκείου κατέκτησε την 7η θέση στο άλμα επί κοντώ με επίδοση 3.20μ.

Ακόμα, η μαθήτρια της Τρίτης (Γ’) Λυκείου, Μαρία-Ελένη Αντύπα, η οποία ασχολείται δώδεκα (12) χρόνια με την κολύμβηση και ανήκει ως αθλήτρια στον Α.Ο.Π.Φ. (Αθλητικό Όμιλο Παλαιού Φαλήρου), στο πλαίσιο των αγώνων που έδωσε φέτος κατέλαβε:
•    στο 2ο Κύπελλο «ΚΟ Ποσειδώνα Ιλισίων» την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. ελεύθερο στην κατηγορία των νεανίδων και τη 2η θέση σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες.
•    στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κατηγοριών την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο στη σκυτάλη στα 200μ. ελεύθερο

Τέλος, η  μαθήτρια Ειρήνη Ανδρέου της Δευτέρας (Β’) Λυκείου έλαβε μέρος για πρώτη φορά με τα χρώματα της Εθνικής Ομάδας Μπάσκετ U16 στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κορασίδων, όπου αντιμετώπισαν τις εθνικές ομάδες της Ισπανίας, του Βελγίου και της Σλοβενίας. Το εν λόγω Πρωτάθλημα διεξήχθη από τις 11 έως τις 19 Αυγούστου 2023 στη Σμύρνη. Με την Εθνική μας Ομάδα έλαβε επίσης μέρος σε δύο τουρνουά προετοιμασίας στην Πορτογαλία και την Ουγγαρία αντίστοιχα.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και καλή συνέχεια αθλητικά και ακαδημαϊκά!