ProAction Café στο Σχολείο μας: η εκπαιδευτική κοινότητα μας συναποφασίζει

Παρασκευή, 1 Δεκεμβρίου 2023
ProAction Café στο Σχολείο μας: η εκπαιδευτική κοινότητα μας συναποφασίζει

Στη Λεόντειο Σχολή Νέας Σμύρνης πιστεύουμε και επενδύουμε στη συνεργασία των μαθητικών συμβούλιων με τους φορείς της σχολικής κοινότητας, με στόχο οι μαθητές/τριες να λειτουργούν ως ευαισθητοποιημένοι πολίτες, έχοντας τη δυνατότητα να εκφράσουν και να υποστηρίξουν τις απόψεις και τις ανάγκες τους. Δημιουργώντας ένα κλίμα  σεβασμού και εμπιστοσύνης, οι μαθητές/ τριες μας μαθαίνουν να αναλαμβάνουν ευθύνες,  να αλληλεπιδρούν στην ομάδα και κυρίως να σέβονται τις αρχές της δημοκρατίας, Μέσα από ποικίλες δράσεις, που προάγουν τη συμμετοχική λήψη αποφάσεων  στη Λεόντειο Σχολή Νέας Σμύρνης δεσμευόμαστε στην καλλιέργεια ενός περιβάλλοντος, όπου προάγεται η αίσθηση του ανήκειν και  ενισχύεται η κοινωνική συνείδηση και κυρίως η ενεργητική  συμμετοχή των νέων στη διαμόρφωση ενός καλύτερου αύριο.

Το φλέγον ζήτημα της Κλιματικής Κρίσης επηρεάζει κυρίως το μέλλον των παιδιών μας. Με αυτή τη σκέψη, επιδιώξαμε την ενεργή συμμετοχή των μαθητών/-τριών μας στη διοργάνωση μίας ενημερωτικής ημερίδας με επίσημο ομιλητή τον Καθηγητή Φυσικής Περιβάλλοντος του ΕΚΠΑ και μέλος της Επιστημονικής Επιτροπής της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την Κλιματική Αλλαγή, κ. Κωνσταντίνο Καρτάλη.

Με την καθοδήγηση του Βιολόγου του Σχολείου μας, κ. Αλ. Πανταζίδη και των συνεργατών του οργανώθηκε στην κατάλληλα διαμορφωμένη Αίθουσα Επικοινωνίας ένα ProAction Café. Στόχος αυτής της διαδικασίας ήταν να συνδιαμορφώσουμε τα ερωτήματα που θα απευθύναμε στον κ. Καρτάλη, σχετικά με το θέμα της κλιματικής αλλαγής. Σε αυτή τη δράση μαθητές/μαθήτριες, καθηγητές/τριες, μέλη της Διεύθυνσης και εκπρόσωπος του Συλλόγου Γονέων είχαμε την ευκαιρία να συνεργαστούμε, χρησιμοποιώντας ένα καινοτόμο εργαλείο που προάγει τη συμμετοχική ηγεσία.

Έτσι, όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας είχαμε την ευκαιρία να δουλέψουμε ως ομάδα, να αξιοποιήσουμε τη δημιουργικότητα και τη φαντασία μας, να συνομιλήσουμε σε πνεύμα σεβασμού και ισότητας και εν τέλει να αναδείξουμε όλα εκείνα τα θέματα που μας απασχολούν σε σχέση με το μέλλον του πλανήτη μας.