Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Τετάρτη, 9 Οκτωβρίου 2024
Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Τη Δευτέρα 07 Οκτωβρίου 2024, όλες οι τάξεις του Γυμνασίου και του Λυκείου του Σχολείου μας επισκέφθηκαν διάφορους αθλητικούς χώρους με στόχο να ψυχαγωγηθούν και να αθληθούν στο πλαίσιο της 11ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού.

Ειδικότερα, η Πρώτη (Α’) Τάξη του Γυμνασίου επισκέφθηκε το “The Wall” στον Γέρακα και αναρριχήθηκε στους ειδικά διαμορφωμένους τοίχους.  Επίσης, έπαιξε ποδόσφαιρο και beach volley. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δευτέρας (Β’) και της Τρίτης (Γ’) Τάξης του Γυμνασίου ασχολήθηκαν με  υπαίθριες δραστηριότητες και παιχνίδια τύπου επιβίωσης στο Δ’ Αθλητικό Κέντρο Ηλιούπολης.

Παράλληλα, η Πρώτη (Α’) Τάξη του Λυκείου αθλήθηκε στα γήπεδα του Βυζαντινού Αθλητικού Κέντρου στην περιοχή του Αλίμου. Εκεί δοκίμασαν διάφορα αθλήματα, όπως την πετοσφαίριση (βόλεϊ), την επιτραπέζια αντισφαίριση (πινγκ-πονγκ) και την καλαθοσφαίριση (μπάσκετ) υπό την καθοδήγηση των αρμόδιων προπονητών. Η Δευτέρα (Β’) Τάξη του Λυκείου ανέβηκε στον Υμηττό και υπό τις οδηγίες της Trekking Hellas εξερεύνησε το βουνό, κάνοντας υπαίθριες δραστηριότητες.

Τέλος, πολλοί μαθητές/-τριες της Τρίτης (Γ’) Τάξης του Λυκείου έπαιξαν για πρώτη φορά Padel. Ένα άθλημα που συνδυάζει το τένις, τις ρακέτες (ξυλορακέτες) και το squash στις ωραίες εγκαταστάσεις του “Olympico Padel Club” στη Γλυφάδα.

H εκδρομή αθλητικού περιεχομένου έδωσε στα παιδιά την ευκαιρία να δοκιμάσουν την αντοχή τους στις αθλητικές δραστηριότητες που έλαβαν μέρος, ενισχύοντας το αθλητικό πνεύμα, την ομαδικότητα και την άμιλλα, αλλά παράλληλα και να απολαύσουν ανέμελες στιγμές!