Μια ημέρα στο Γαλλικό Ινστιτούτο

Τετάρτη, 25 Οκτωβρίου 2023
Μια ημέρα στο Γαλλικό Ινστιτούτο

Την Δευτέρα 23.10 οι μαθητές μας της Ε΄ Δημοτικού επισκέφτηκαν το Γαλλικό Ινστιτούτο της Αθήνας!

Ξεναγήθηκαν στον χώρο και συμμετείχαν σε 2 διαφορετικές αλλά εξίσου ενδιαφέρουσες δράσεις. Η πρώτη ήταν μια παρουσίαση και κατόπιν συζήτηση για τους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς  αγώνες που θα λάβουν χώρα στο Παρίσι το 2024.
Η δεύτερη αφορούσε ξενάγηση στην βιβλιοθήκη του Ινστιτούτου από την διευθύντρια του.Μας μίλησε για την ιστορία και οργάνωση της βιβλιοθήκης και για τον τρόπο με τον οποίο μπορούμε ν ’αναζητήσουμε το βιβλίο που μας ενδιαφέρει.

Οι μαθητές μας χάρηκαν πολύ που τους δόθηκε η ευκαιρία να επισκεφτούν και να γνωρίσουν το Ινστιτούτο από κοντά.

VISITE DE L’I’IFA/ SAINT-DENIS.

Lundi 23 octobre, on a visité l’Ιinstitut Français d’Athènes avec nos élèves de la 5e du primaire.
Après une visite et présentation des lieux, ils ont participé à deux activités également intéressantes :la première concernait une présentation sur les jeux olympiqueς qui auront lieu à Paris en 2024 et la deuxième portait sur la Médiathèque de l’Institut.
Après un accueil chaleureux, sa directrice nous a parlé de l’organisation de la Médiathèque, de la procédure de sélection des livres faisant partie de son catalogue et de la façon de chercher le livre qui nous intéresse.
Nos élèves ont été ravis d’avoir découvert et connu l’Institut français d’Athènes.  visite de l'ifa