Κυριακή στους Άθλιους του Βίκτωρος Ουγκό

Τετάρτη, 17 Ιανουαρίου 2024
Κυριακή στους Άθλιους του Βίκτωρος Ουγκό

Την Κυριακή 17 Δεκεμβρίου, παρακολουθήσαμε με τους μαθητές του Δημοτικού μας στον Ελληνικό Κόσμο την παράσταση ‘Οι Άθλιοι’ του Βίκτωρα Ουγκώ.

Μέσα από τις ζωές των ηρώων του έργου και τη ζωή του κεντρικού ήρωα Γιάννη Αγιάννη, ο Βίκτορ Ουγκό μας αποκαλύπτει με έναν μοναδικό τρόπο την αγωνιώδη πορεία του ανθρώπου από το σκοτάδι στο φως. Ήταν μια καταπληκτική παράσταση που κέρδισε μικρούς και μεγάλους.

Le dimanche 17 décembre, on a assisté avec les élèves de notre école primaire , à la pièce de théâtre ‘’Les Misérables’ ’de Victor Hugo, au centre culturel ‘Elinikos Kosmos’.

A travers la vie des héros de la pièce et surtout de celle du personnage principal de Jean Valjean, Victor Hugo nous révèle le parcours de l’homme de l’obscurité et du noir vers la lumière et la vertu. C’était une représentation théâtrale qui a charmé le public !