Θεατρική παράσταση στα αγγλικά στο θέατρο του Δημοτικού μας

Δευτέρα, 8 May 2023
Θεατρική παράσταση στα αγγλικά στο θέατρο του Δημοτικού μας

Στο πλαίσιο της εκμάθησης της Αγγλικής Γλώσσας και της περαιτέρω εξοικείωσης των μαθητών/τριών μας με αυτή, πραγματοποιήθηκε στο θέατρο του Δημοτικού Άγιος Διονύσιος η θεατρική παράσταση στα Αγγλικά: Thumbelina and her Animal Friends (by Hans Christian Andersen)

Το θεατρικό έργο συνδύασε διασκεδαστικές εικόνες, χιούμορ και μουσική και βοήθησε τους μικρούς μαθητές και τις μαθήτριες να μάθουν έννοιες και λεξιλόγιο σχετικά με τις εποχές, τη φύση και το περιβάλλον, ενώ πέρασε κι ένα σπουδαίο μήνυμα: "Μικρά χέρια - Μεγάλη βοήθεια!"
 Ηθοποιοί από τη θεατρική ομάδα  Polkadot Productions και μαθητές/τριες από τις Α, Β και Γ τάξεις αλληλεπίδρασαν στη σκηνή, έπαιξαν, τραγούδησαν, μίλησαν Αγγλικά, χόρεψαν και ανακάλυψαν με ευχάριστο τρόπο τη συνεργασία και τη δημιουργικότητα. Ήταν αδιαμφισβήτητα το πιο διασκεδαστικό μάθημα Αγγλικών!