Η εβδομάδα μας στο Νηπιαγωγείο! (20/5-24/5)

Κυριακή, 26 May 2024
Η εβδομάδα μας στο Νηπιαγωγείο! (20/5-24/5)

Αυτή την εβδομάδα το νηπιαγωγείο μας επισκέφτηκαν «οι Φρύγες» ,οι μασκότ των φετινών ολυμπιακών αγώνων που θα πραγματοποιηθούν στη Γαλλία!

Μέσα από μία ευχάριστη παράσταση κουκλοθέατρου μας παρουσιάσουν τους εαυτούς τους, καθώς και μερικά Ολυμπιακά αθλήματα. Μας μίλησαν για την τελετή έναρξης-αφής των ολυμπιακών αγώνων αξιοποιώντας την δάδα, αλλά και για την διαδρομή των λαμπαδηδρόμων.

Διαβάσαμε βιβλία για τα αθλήματα, καταγράψαμε τα αγαπημένα μας  και ψηφίσαμε σε ποια θέλουμε να αγωνιστούμε. Έτσι όλη αυτή την εβδομάδα στήθηκαν στην αυλή αγώνες ταχύτητας , σκυταλοδρομία , αγώνες μετ' εμποδίων, ιστιοπλοΐας στις βρύσες της αυλής, κολύμβησης, καθώς και καθιστικό βόλεϊ αφού θελήσαμε να γνωρίσουμε και τον τρόπο που αγωνίζονται οι άνθρωποι των Παραολυμπιακών Αγώνων.
Η εβδομάδα ολοκληρώθηκε με την επίσκεψή μας στο Ολυμπιακό μουσείο όπου μέσα από ένα βιωματικό πρόγραμμα είχαμε την ευκαιρία να δούμε και να αναγνωρίσουμε από κοντά όλα όσα μελετήσαμε αυτές τις μέρες στο σχολείο.

Τέλος μετά από τόσους αγώνες και αρκετή προπόνηση , είμαστε έτοιμοι να παρουσιάσουμε όλα αυτά που μάθαμε και μας έκαναν εντύπωση στην καλοκαιρινή παράσταση του σχολείου μας!