Η εβδομάδα μας στο Νηπιαγωγείο! (15/4-19/4)

Κυριακή, 21 Απριλίου 2024
Η εβδομάδα μας στο Νηπιαγωγείο! (15/4-19/4)

«Ήρθε πάλι η Πασχαλιά, με αγάπη και φιλιά»

Στο Νηπιαγωγείο η προετοιμασία για τη μεγάλη γιορτή του Χριστιανισμού, το Πάσχα, έχει αρχίσει. Οι μικροί μας μαθητές/-τριες, γνώρισαν την ιστορία του Πάσχα και τα γεγονότα που συνέβησαν την Μεγάλη εβδομάδα μέσα από έργα τέχνης, βιβλία και τραγούδια. Επιπλέον οι μαθητές εξοικειώθηκαν με την αξία της συγχώρεσης και της μετάνοιας μέσα από παιχνίδια κι αντίστοιχες δραστηριότητες.

Φυσικά τα μαθηματικά δεν μπόρεσαν να  λείψουν από την καθημερινότητα του σχολείου μας, γι’ αυτό το λόγο, πασχαλινά στοιχεία όπως αβγά και καλάθια μας βοήθησαν στην εξάσκηση μαθηματικών εννοιών όπως συμμετρία και αντιστοίχιση.

Την ίδια στιγμή γνώρισαν μια νέα τεχνοτροπία ζωγραφικής με πιρούνι την ώρα των Γαλλικών δημιουργώντας τα δικά  τους αυτοσχέδια πασχαλινά κουνελάκια και κοτοπουλάκια! Ενώ στα Αγγλικά η Miss Magda έδειξε στους μαθητές μας την χαρά της ζαχαροπλαστικής. Τα παιδιά έφτιαξαν ζαχαρόπαστα την οποία και μορφοποίησαν σε πασχαλινά σχήματα αξιοποιώντας κουπατ!