Γεύσεις και ταινία α λα γαλλικά

Πέμπτη, 22 Δεκεμβρίου 2022
Γεύσεις και ταινία α λα γαλλικά

Την Παρασκευή 16 Δεκεμβρίου 2022, μετά από την προβολή της γαλλικής ταινίας « Rémi sans famille », οι μαθητές/-τριές μας γιόρτασαν στη στολισμένη Λεόντειο Σχολή Νέας Σμύρνης τον ερχομό του Κυρίου.

Αυτό το μικρό χριστουγεννιάτικο χωριό, που στήθηκε στην αυλή του Σχολείου μας, προσέφερε ζαχαρωτά, λιχουδιές, γλυκά και αλμυρά κεράσματα φτιαγμένα από τους μαθητές και τις μαθήτριες του Γυμνασίου - Λυκείου. Μια βραδιά με κάλαντα, χαμόγελα και αγκαλιές κάτω από τα στολισμένα κλαδιά ενός χιονισμένου ελάτου και τα λαμπρά αστέρια. Στιγμές μαγικές, γεμάτες από προσφορά και αγάπη. Καλά Χριστούγεννα σε όλους!

Vendredi 16 décembre 2022, 21h, après la projection d’un conte de Noel au théâtre, dans la cour de l’école habillée pour l’occasion d’un décor féérique, un léger vent frais vient caresser les visages de nos élèves dans une ambiance de Noël chrétien. Ce petit village de Noël, chaleureusement achalandé des confiseries et friandises sucrées ou salées préparées par nos élèves du collège et du lycée, rappelle qu’un moment partagé entre enfants et parents, sous le sapin illuminé et les étoiles du firmament, constitue un instant magique fait de générosité et d’amour. Joyeux Noël à tous !

Marie-Christine VIDOU

Georges MILIOS