Αναπολώντας την όμορφη Σμύρνη του 1900

Πέμπτη, 15 Δεκεμβρίου 2022
Αναπολώντας την όμορφη Σμύρνη του 1900

Την Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου 2022 έλαβε χώρα στο θέατρο του Σχολείου μας, η ομιλία του φιλόλογου-ιστορικού ερευνητή, κου Παναγιώτη Τσακίρη, με θέμα «Αναπολώντας την όμορφη Σμύρνη του 1900». Πρόκειται για ένα οδοιπορικό στην ξεχωριστή καθημερινότητα των κατοίκων της Σμύρνης με τον οικονομικό αλλά και πνευματικό πλούτο. Αυτόν τον ξεχωριστό πλούτο που διέκρινε αυτή τη μοναδική πόλη έως τη Μικρασιατική καταστροφή. Ο κ. Τσακίρης ανέδειξε τις αρετές και τα διακριτά στοιχεία αυτής της πόλης που μεσουράνησε για αιώνες στον χώρο της Μεσογείου. Δεν παρέλειψε, όμως, να υπογραμμίσει και την πολύτιμη συνεισφορά των προσφύγων στη διαμόρφωση και εξέλιξη του νεοελληνικού πολιτισμού.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ Γυμνασίου και της Α΄ Λυκείου γνώρισαν τη Σμύρνη και την ιστορία των κατοίκων της από το πλούσιο φωτογραφικό υλικό, τις τεκμηριωμένες ιστορικές αναφορές, αλλά και τα διασταυρωμένα στατιστικά και δημογραφικά στοιχεία, που με αγώνα ετών συγκέντρωσε ο σπουδαίος αυτός ιστορικός ο οποίος τίμησε με την παρουσία του το Σχολείο μας.