Επίσκεψη στο Μουσείο Ιδρύματος Βασίλη και Ελίζας Γουλανδρή

Τρίτη, 21 Φεβρουαρίου 2023
Επίσκεψη στο Μουσείο Ιδρύματος Βασίλη και Ελίζας Γουλανδρή

Οι μαθητές/-τριες-μέλη της Μαθητικής Πολιτιστικής Ομάδας Φ.Ι.Λ.Ι.Α. (Φόρουμ Ιστορικής Λέσχης και Ιστορικής Αναζήτησης) του Σχολείου μας, την Παρασκευή 17 Φεβρουαρίου 2023, επισκέφθηκαν το Μουσείο του Ιδρύματος Βασίλη και Ελίζας Γουλανδρή, απολαμβάνοντας μέσα από συγκεκριμένα επιλεγμένα εκθέματα και μία εξαιρετικά οργανωμένη και στοχευμένη ξενάγηση ένα μοναδικό ταξίδι στη σύγχρονη Τέχνη.
Μέσω της απόλυτης ησυχίας στους χώρους του Μουσείου στην "καρδιά" του πολύβουου κέντρου της Αθήνας προσέγγισαν πίνακες εμβληματικών καλλιτεχνών (Cézanne, van Gogh, Gauguin, Monet, Degas, Picasso, Miró, Klee, Τέτσης, Τakis, Chryssa) της μόνιμης συλλογής του Μουσείου και καταδύθηκαν στον "ωκεανό" των προβληματισμών, του ταλέντου και τις ιδιοτυπίας του καθενός, εξερευνώντας τις ποικίλες οπτικές τους για τον κόσμο, ανταποκρινόμενοι σε πολλαπλά διανοητικά ερεθίσματα και πυροδοτώντας ζωηρή συζήτηση -άλλωστε, αυτό δεν επιδιώκει και δεν είναι η Τέχνη;...