![Επίσκεψη της Γαλλίδας Πρέσβειρας στο Σχολείο μας](/sites/default/files/styles/article_card/public/2024-02/leonteion_08_02_24_087.jpg?itok=gIolvR6K)
Επίσκεψη και συζήτηση στο Γαλλικό Ινστιτούτο
Τετάρτη, 28 Φεβρουαρίου 2024
![Επίσκεψη και συζήτηση στο Γαλλικό Ινστιτούτο](/sites/default/files/styles/content_image/public/2024-02/20240222_1223531.jpg?itok=mIxmmKfV)
Την Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου 2024, το τμήμα των γαλλικών της Α' Λυκείου με την κα Περδικομμάτη επισκέφθηκε το Γαλλικό Ινστιτούτο με στόχο την επαφή των μαθητών/μαθητριών με τον γαλλικό πολιτισμό. Κατά την διάρκεια της επίσκεψής τους, τα παιδιά παρακολούθησαν στο αμφιθέατρο του Γαλλικού Ινστιτούτου μια σειρά ταινιών μικρού μήκους την οποία επιμελήθηκαν μαθητές και μαθήτριες του Γαλλόφωνου τμήματος του Λυκείου της Ελληνογαλλικής Σχολής Αγίας Παρασκευής Eugene Delacroix.
Μετά την προβολή κάθε ταινίας ανταλλάξαμε απόψεις, ιδέες ακόμα και συναισθήματα που μας προκάλεσαν οι ταινίες.