Δράση για τους καθολικούς μαθητές των δύο Λεοντείων Σχολών

Τετάρτη, 15 Φεβρουαρίου 2023
Δράση για τους καθολικούς μαθητές των δύο Λεοντείων Σχολών

Η 22η Γενική Σύναξη της Αδελφότητας των Μαριανών Αδελφών, που διεξήχθη το 2017 στο Rionegro της Κολομβίας, μάς προσκάλεσε να πορευθούμε ενωμένοι ως παγκόσμια χαρισματική οικογένεια, ώστε να γίνουμε εστίες φωτός και φάροι κλήσεων μέσα σε αυτόν τον ταραγμένο κόσμο. Στο πλαίσιο αυτό, το Γενικό Συμβούλιο της Αδελφότητας αποφάσισε να αφιερώσει ένα έτος (από τις 20 Μαΐου 2022 έως τις 6 Ιουνίου 2023) στη μελέτη και εμβάθυνση της μαριανής κλήσης και στην καλλιέργεια και ενίσχυση της μαριανής ζωής.

Με αφόρμηση το έτος των Μαριανών Κλήσεων, τα Μαριανά Σχολεία της Ελλάδας, δηλαδή η Λεόντειος Σχολή Νέας Σμύρνης και η Λεόντειος Σχολή Αθηνών, πραγματοποίησαν μια κοινή δράση τη Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2023 για τους καθολικούς μαθητές του Δημοτικού και την Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου 2023 για τους καθολικούς μαθητές του Γυμνασίου-Λυκείου.

Κατά τις δύο αυτές ημέρες, όλοι οι καθολικοί μαθητές του Δημοτικού και του Γυμνασίου-Λυκείου των μαριανών σχολείων συγκεντρώθηκαν στους χώρους της Λεοντείου Σχολής Νέας Σμύρνης, όπου συμμετείχαν σε οργανωμένες δραστηριότητες και είχαν την ευκαιρία να ακούσουν τη μαρτυρία ανθρώπων που βιώνουν την κλήση τους μέσα από την ιδιαίτερη αποστολή τους: αδ. Rafel Escolà (Μαριανός Αδελφός), Γιάννης Ξενόπουλος (Μαριανός νέος), Roxianna (μέλος της κοινότητας Point Cœur).

Ολοκλήρωσαν τέλος τις δράσεις τους, με τη συμμετοχή τους στην Αρχιερατική Θεία Λειτουργία, προεξάρχοντος του Αρχιεπισκόπου Καθολικών Αθηνών Σεβασμιότατου Θεόδωρου Κοντίδη. Στις συναντήσεις έλαβαν επίσης μέρος οι Frères, οι Γενικοί Διευθυντές, εκπαιδευτικοί και κατηχητές των Σχολείων μας, καθώς και οι Ιερείς της Τοπικής μας Εκκλησίας π. Ιωάννης Βαρθαλίτης, π. Βησσαρίων Κουότσης, π. Γεώργιος Ντάγκας, π. Δημήτριος Παλαιολόγος και π. Javier Perez Victoria.