ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΔΕΛΗΚΟΥΡΑ

Τρίτη, 16 May 2023

Από το σχολικό έτος 2021-2022 ξεκίνησε η απονομή υποτροφίας (χρηματικό ποσό) στο σχολείο μας.

Συγκεκριμένα, ο κ. Δεληκούρας Αλέξανδρος, πατέρας της  Δεληκούρα Αναστασίας που είναι απόφοιτη του σχολείου μας και αρίστευσε στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του έτους 2019, μαζί με τον αδερφό του Παναγιώτη Δεληκούρα που είναι επίσης απόφοιτος της Λεοντείου Σχολής Αθηνών, εξέφρασαν την επιθυμία να θεσμοθετήσουν τη χορήγηση ετήσιας υποτροφίας 1.000€ σε μαθητές/-τριες του σχολείου, εις μνήμην του πατέρα τους Δεληκούρα Αναστασίου , ο οποίος έφυγε από τη ζωή προσφάτως. Η πρωτοβουλία αυτή των αδελφών Δεληκούρα είναι μεγάλη τιμή για το σχολείο, καθώς μάλιστα αποτελεί επιθυμία τους η συγκεκριμένη υποτροφία να καθιερωθεί ως θεσμός του σχολείου.

Απόφαση της Λεοντείου Σχολής Αθηνών είναι το χρηματικό αυτό ποσό να δίνεται στους δύο επιτυχόντες των Πανελλαδικών Εξετάσεων κάθε έτους, οι οποίοι θα έχουν συγκεντρώσει την υψηλότερη βαθμολογία, ώστε να αποτελεί κίνητρο για τους / τις μαθητές / -τριες αλλά και να επιβραβεύει την επιτυχία με υψηλή επίδοση στις Εξετάσεις για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Δεληκούρα Αλέξανδρο και τον κ. Δεληκούρα Παναγιώτη για την ευγενική τους πρωτοβουλία!