Vive le fantastique!

Κυριακή, 25 Φεβρουαρίου 2024
Vive le fantastique!

Το Σάββατο 10 Φεβρουαρίου 2024, οι μαθήτριες του Γυμνασίου Ζαχαριά Ναταλία και Μπουλαξή Μαρίνα (Νiveau Delf Α2) και Αποστολοπούλου Μαίρη και Ρεγκλή Σύλια (Νiveau Delf B1) συμμετείχαν στον 5ο Διαγωνισμό Εκφραστικής Ανάγνωσης και Ομαδοσυνεργατικής και Δημιουργικής Γραφής «VIVE LE FANTASTIQUE», στην Ελληνογαλλική Σχολή Ουρσουλινών στο Νέο Ψυχικό.

Το φετινό θέμα του Διαγωνισμού ήταν «La Science-fiction» . Οι συμμετέχοντες μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες σύμφωνα με το γνωστικό τους επίπεδο και κλήθηκαν να δημιουργήσουν και να δραματοποιήσουν ένα κείμενο με φαντασία, ξεδιπλώνοντας όλα τους τα ταλέντα και χρησιμοποιώντας ποικίλα εκφραστικά μέσα για την παρουσίασή του (θέατρο, ζωγραφική, χορό, τραγούδι, μουσική, νέες τεχνολογίες...).

Οι μαθήτριές μας γέμισαν με εμπειρίες και κυρίως με υπερηφάνεια για όσα κατάφεραν. Συνεργασία, ομαδικότητα, φαντασία, δημιουργικότητα, μοίρασμα και αγάπη για τη γαλλική γλώσσα! VIVE LE FANTASTIQUE! VIVE LE FRANÇAIS! Συγχαρητήρια στα παιδιά μας!!