Τελική φάση του διαγωνισμού της Amazon, AWS GetIT GREECE 2022-202.3

Τετάρτη, 31 May 2023
Τελική φάση του διαγωνισμού της Amazon, AWS GetIT GREECE 2022-202.3

Πραγματοποιήθηκε σήμερα στο Ευγενίδειο Ίδρυμα η τελική φάση του διαγωνισμού της Amazon, AWS GetIT GREECE 2022-2023 και η ομάδα της Α' Γυμνασίου ΒΤΣ του σχολείου μας κατέλαβε την 3η θέση! H ομάδα -στο πλαίσιο των μαθημάτων της Πληροφορικής και της Τεχνολογίας- έλαβε μέρος στο πρόγραμμα και στον συνακόλουθο διαγωνισμό του AWS GetIT, ενός εκπαιδευτικού προγράμματος που αναπτύχθηκε από την Amazon Web Services και υλοποιήθηκε στην Ελλάδα με σκοπό να εμπνεύσει και να ενθαρρύνει τους νεαρούς μαθητές/-τριες να σκεφτούν πώς η τεχνολογία μπορεί να βοηθήσει τους ανθρώπους στο δικό τους σχολείο ή στην δική τους κοινότητα σχεδιάζοντας μια «εφαρμογή για το καλό».

Η εφαρμογή βοηθάει τους χρήστες της, στην αναζήτηση φαρμάκων που είναι σε έλλειψη, αλλά και στην αναζήτηση ιατρών, όταν κάποιος βρίσκεται σε έκτακτη ανάγκη!

Η εφαρμογή Meddoct σχεδιάστηκε από τα παιδιά που της έδωσαν τον τίτλο «ΒΤΣ-Βοηθάμε τον συνάνθρωπό μας». Οι βραβευθέντες μαθητές και μαθήτριες είναι: Αλεξοπούλου Ευαγγελία,

Αναγνώστου Τερψιχόρη,

Αντωνόπουλος Δημήτρης,

Αποστολόπουλος Δημήτρης,

Αγγέλου Παναγιώτης,

Αντίνου Ελένη και

Ακρίβου Μαριξένια.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά μας και στην καθηγήτρια της Πληροφορικής που τα καθοδήγησε και τα εμψύχωσε, κ. Ευαγγελία Ράπτη! Πάντα επιτυχίες!