ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ «ΤΟ ΠΑΙΔΙ, Η ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΤΑ ΜΝΗΜΕΙΑ»

Πέμπτη, 8 Ιουνίου 2023
ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ «ΤΟ ΠΑΙΔΙ, Η ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΤΑ ΜΝΗΜΕΙΑ»

Η συμμετοχή των μαθητών και μαθητριών στην Τελετή Λήξης του Προγράμματος του Δήμου Αθηναίων, στις 16 Μαΐου 2023, ήταν το αποκορύφωμα της συμμετοχής του σχολείου μας σ’ αυτό το πρόγραμμα και απέσπασε τις καλύτερες κριτικές από τα υπόλοιπα 40 σχολεία, ιδιωτικά και δημόσια Γυμνάσια και Λύκεια που συμμετείχαν στο πρόγραμμα.

Μια ομάδα 4 μαθητών και μαθητριών εκπροσώπησε επάξια το σχολείο μας στη μαθητική διαβούλευση, όπου μαθητές και μαθήτριες συνεργάστηκαν σε ομάδες, συσκέφθηκαν, συναποφάσισαν και παρουσίασαν στην ολομέλεια προτάσεις που σχετίζονται με τη βελτίωση της ποιότητας ζωής στην καθημερινότητά μας στον Δήμο Αθηναίων.

Το αποτέλεσμα της προσπάθειας όλων των μαθητών που συμμετείχαν στη μαθητική διαβούλευση αποτυπώθηκε και σε έναν σύνδεσμο μιας ηλεκτρονικής ψηφοφορίας στην οποία όσοι επιθυμούν μπορούν να συμμετέχουν. Ο σύνδεσμος που δημιούργησαν οι υπεύθυνοι του προγράμματος και αποτύπωσε τις ιδέες των μαθητών και μαθητριών είναι ο ακόλουθος:

Οι μαθητές προτείνουν! Ψηφίστε ελεύθερα!

Μια άλλη ομάδα 18 μαθητών και μαθητριών παρουσίασαν στην τελετή λήξης το έργο μιας χρονιάς. Κάποιοι συνέγραψαν ποιήματα ή διηγήματα, με αφορμή τη συνάντηση με την ποιήτρια που έγινε στην αρχή της χρονιάς και άλλοι άσκησαν κριτική σε πίνακες που είδαν και τους συγκίνησαν ιδιαίτερα, μετά την ξενάγηση στην Εθνική Πινακοθήκη. Άλλοι συνέθεσαν και παρουσίασαν ένα ορχηστρικό κομμάτι και άλλοι συνέθεσαν και τραγούδησαν ένα τραγούδι. Τέλος, κάποιοι ασχολήθηκαν με τις Τέχνες και ζωγράφισαν με αφορμή το κεντρικό θέμα «Η Λερναία Ύδρα της Βίας». Τα έργα των μαθητών παρουσιάστηκαν στην Τελετή Λήξης του Προγράμματος. Ήταν μια εμπειρία αξέχαστη και πολύ συγκινητική για όλους μας, χάρη στην οποία αναδείχθηκαν δεξιότητες, ικανότητες και πολλά ταλέντα και προκρίθηκε η αυτενέργεια και η ομαδοσυνεργατική διάθεση. Και του χρόνου, λοιπόν, με ανάλογη διάθεση και όρεξη συμμετοχής!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες Γυμνασίου και Λυκείου που συμμετείχαν στην Τελετή Λήξης του Προγράμματος είναι οι ακόλουθοι/-ες:

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

1. Κολυβά Δώρα