Τεχνολογία: κατανόηση της συμπεριφοράς και της αντοχής των υλικών.

Κυριακή, 25 Φεβρουαρίου 2024
Τεχνολογία: κατανόηση της συμπεριφοράς και της αντοχής των υλικών.

Στο πλαίσιο του μαθήματος της τεχνολογίας, εκτελέστηκε από τους μαθητές και τις μαθήτριες της γ΄ γυμνασίου με την καθοδήγηση των διδασκόντων του μαθήματος ένα πλήθος πειραμάτων με στόχο την κατανόηση της συμπεριφοράς και της αντοχής των υλικών.

Με τη χρήση απλών υλικών, όπως τα μακαρόνια, οι μαθητές έλεγξαν τη συμπεριφορά τους σε διάφορες μορφές καταπόνησης, συνέλεξαν δεδομένα και τα επεξεργαστήκαν προκειμένου να βγάλουν συμπεράσματα. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στη σημασία του σχήματος μιας κατασκευής και πώς αυτή επηρεάζει την αντοχή της.

Μέσα από δοκιμές και πειράματα οι μαθητές βρήκαν το κατάλληλο σχήμα για τον περιορισμό των εφελκυστικων τάσεων και την βελτίωση της αντοχής και κατέληξαν σε ένα τοξωτό σχήμα ακριβώς όπως έκαναν και οι λαϊκοί μάστορες εμπειρικά για την κατασκευή πέτρινων τοξοτών γεφυρών σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας.

Η σειρά αυτή μαθημάτων εντάσσεται στο διαθεματικό project «Το Γιοφύρι της Άρτας και η στοίχειωση».