Συμμετοχή του σχολείου μας στο 18o Μοντέλο Ηνωμένων Εθνών του Κολλεγίου Ανατόλια ( The 18th ACMUN – Anatolia College's Model United Nations)

Κυριακή, 26 Φεβρουαρίου 2023

10 - 12 Φεβρουαρίου 2023.

Ξεκίνησε το ταξίδι των μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας στο 18ο Μοντέλο Ηνωμένων Εθνών του Κολλεγίου Ανατόλια (18th Anatolia College Model United Nations), το οποίο διεξαγεται στη Θεσσαλονίκη απο την Παρασκευή 10 έως και την Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2023.

Σε αυτή την αγγλόφωνη προσομοίωση των συνεδριάσεων των επιτροπών των Ηνωμένων Εθνών, 14 μαθητές και μαθήτριες της Γ’ Γυμνασίου, Α’ και Β’ Λυκείου θα εκπροσωπήσουν 2 διαφορετικές χώρες, υπερασπίζοντας με ενθουσιασμό τα συμφέροντα της χώρας «τους».

Τα παιδιά, σχηματίζοντας μια κεφάτη και δημιουργική παρέα, ταξίδεψαν σιδηροδρομικώς στη Θεσσαλονίκη και έκαναν την τελική τους προετοιμασία για την αυριανή έναρξη των εργασιών του συνεδρίου που συμπεριλαμβάνει 430 μαθητές από 27 σχολεία της Ελλάδας 🇬🇷, της Κύπρου 🇨🇾, της Πολωνίας 🇵🇱 και της Τουρκίας 🇹🇷.

Οι εργασίες θα ξεκινήσουν αύριο με την ομιλία της Salina Rico, Deputy Principal Officer of the U.S. Consulate General Thessaloniki.

#AnatoliaCollege #ACMUN2023

Την ομάδα προετοίμασε και καθοδηγεί η υπεύθυνη του αγγλόφωνου MUN, κ. Μαρία Μπαστάκη.