Συμμετοχή της Λεοντείου Σχολής Αθηνών στο συνέδριο «Παιδική Κακοποίηση: Αντιδρούμε και Ελπίζουμε»

Σάββατο, 2 Δεκεμβρίου 2023

Συμμετοχή της Λεοντείου Σχολής Αθηνών στο συνέδριο

«Παιδική Κακοποίηση: Αντιδρούμε και Ελπίζουμε»

Στις 1 και 2 Δεκεμβρίου 2023, το Σχολείο μας έλαβε μέρος στο Διεθνές Συνέδριο που έλαβε χώρα στο Σεράφειο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Αθηναίων και διοργανώθηκε από το Οικουμενικό Φόρουμ Ευρωπαίων Χριστιανών Γυναικών «Δάμαρις η Αθηναία» με τη συνδρομή του Δήμου Αθηναίων και της Γενικής Γραμματείας Θρησκευμάτων του Υπουργείου Παιδείας.

Την Παρασκευή 01/12, εικοσιπέντε μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου και Λυκείου μας έλαβαν μέρος σε εργαστήρια ενώ οι κκ. Δεσύπρη, Ζούβελου και Ρούση υλοποίησαν εργαστήριο για μαθητές/-τριες Γυμνασίου και Λυκείου με θέμα «Όσο μαθαίνω, προστατεύομαι». Οι συμμετέχοντες μαθητές και μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να διαδράσουν και να σκεφτούν πάνω σε τρία θέματα:

1. Τι είναι «ασφαλές άγγιγμα», συναίνεση και όρια;

2. Τι είναι «προσωπικός χώρος» και πώς μπορεί κάποιος να προστατευτεί (στην καθημερινή ζωή, αλλά και σε διαδικτυακό περιβάλλον);

3. Μέσα από παιχνίδι ρόλων, αναδείχτηκαν και αναλύθηκαν θέματα λεκτικής και ψυχολογικής κακοποίησης μέσα σε μια σχέση ομηλίκων.

Το Σάββατο 02/12, οι ίδιες εκπαιδευτικοί και άλλοι συνάδελφοι από το Σχολείο μας παρακολούθησαν το Διεθνές Συνέδριο, όπου εκλεκτοί εκπρόσωποι από ποικιλία φορέων και οργανώσεων έβαλε ο καθένας το δικό του λιθαράκι στην κατανόηση και την πιθανή αντιμετώπιση του τόσο επίκαιρου αυτού θέματος.