Συμμετοχή της Λεοντείου Σχολής Αθηνών στο 13ο Μοντέλο Ηνωμένων Εθνών της Σχολής ‘Ο Πλάτων’ (Platon School Model United Nations) 1 – 3 Μαρτίου 2024

Σάββατο, 2 Μαρτίου 2024

Το σχολείο μας συμμετέχει στο τριήμερο συνέδριο του 13oυ Αγγλόφωνου Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών της Σχολής ‘Ο Πλάτων’, που πραγματοποιείται 1-3 Μαρτίου 2024 στα Γλυκά Νερά, με τη συμμετοχή 750 μαθητών από 39 σχολεία της Ελλάδας και του εξωτερικού. Οι συνεδριάσεις της συγκεκριμένης αυτής προσομοίωσης έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον λόγω της συμμετοχής μαθητών από το Κουβέιτ, τη Νότια Αφρική, το Ομάν, το Πακιστάν, τη Σαουδική Αραβία, την Ολλανδία, την Τουρκία, την Ιταλία, τη Γαλλία, το Βέλγιο, τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, την Κύπρο, το Ισραήλ και τη Σιγκαπούρη!

Στο συγκεκριμένο συνέδριο, 16 μαθητές μας της Β’ Γυμνασίου, Α’ και Β’ Λυκείου εκπροσωπούν με ιδιαίτερη ωριμότητα και δυναμισμό την ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ, τη ΤΑΥΛΑΝΔΗ, και την GREENPEACE. Την ομάδα προετοίμασε η υπεύθυνη του Αγγλόφωνου Ομίλου Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών του σχολείου μας κ. Μαρία Μπαστάκη. Θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά μας!!

Οι συμμετέχοντες είναι:

Β’ Γυμνασίου