Συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό Κογκρέσο Τοπικών και Περιφερειακών Αρχών-A.M.E.C. 2024

Πέμπτη, 29 Φεβρουαρίου 2024
Συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό Κογκρέσο Τοπικών και Περιφερειακών Αρχών-A.M.E.C. 2024

Το Γυμνάσιο συμμετείχε την Πέμπτη 29 Φεβρουαρίου 2024, με μεγάλη επιτυχία, στη μαθητική προσομοίωση A.M.E.C (Anavryta Model European Congress – Προσομοίωση του Ευρωπαϊκού Κογκρέσου Τοπικών και Περιφερειακών Αρχών) με 22 μαθητές και μαθήτριες της Γ’ Γυμνασίου. Το συνέδριο πραγματοποιήθηκε στο Πρότυπο Γυμνάσιο Αναβρύτων στο Μαρούσι, με συμμετοχή 350 μαθητών από 23 ιδιωτικά και δημόσια σχολεία. Οι μαθητές/-τριες συζήτησαν θέματα που αφορούν στους Ευρωπαϊκούς δήμους και τις πόλεις τις οποίες εκπροσώπησαν, ενώ διαμορφώθηκαν προτάσεις βάσει των Στόχων για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη του Ο.Η.Ε. Κατά τη διάρκεια αυτών των συνεδριών, οι μαθητές/-τριες αντάλλαξαν ιδέες, συνεργάστηκαν και δημιούργησαν συμμαχίες, με σκοπό την προώθηση κοινών προτάσεων, υπό την καθοδήγηση του προεδρείου. Την προετοιμασία των μαθητών/-τριών επιμελήθηκαν οι καθηγήτριες κ. Όλγα Ζευκιλή, κ. Δόξα Χατζάκη (Ελληνόφωνες επιτροπές) και κ. Μαρία Μπαστάκη (Αγγλόφωνες επιτροπές).

ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΩΝ ΑΡΧΩΝ

AGENDA 2024

1.Επιτροπή Θεσμών(ελληνική γλώσσα)

Θέμα: Τοπικά και Περιφερειακά Μ.Μ.Ε: φύλακες της δημοκρατίας και της κοινωνικής συνοχής