Συμμετοχή στο 2ο Αθλητικό Φεστιβάλ Συμπερίληψης του Δήμου Φυλής

Δευτέρα, 29 Απριλίου 2024
Συμμετοχή στο 2ο Αθλητικό Φεστιβάλ Συμπερίληψης του Δήμου Φυλής

Την Παρασκευή 26 Απριλίου 2024 μαθητές και μαθήτριές μας της Β΄ Λυκείου συμμετείχαν στο 2ο Αθλητικό Φεστιβάλ Συμπερίληψης στο Δήμο Φυλής, το οποίο διοργανώθηκε από το Γενικό Λύκειο Φυλής και τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων και Φίλων ΑμεΑ “Το Εργαστήρι”.

Στο γήπεδο “Λιβάδι” της δημοτικής ενότητας Φυλής τα παιδιά μας, μαζί με άλλα σχολεία της Αθήνας, έζησαν μια αξέχαστη εμπειρία, συμμετέχοντας σε δραστηριότητες και αθλήματα, όπως ποδόσφαιρο, bocce, τσουβαλομαχίες, διελκυστίνδα, γιόγκα, τάε κβο ντο. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο, βίωσαν την σημαντική έννοια της συμπερίληψης, η οποία θεμελιώνεται στην ισοτιμία, στην αποδοχή της διαφορετικότητας και στον σεβασμό των δικαιωμάτων και των αναγκών όλων των ανθρώπων ανεξαιρέτως. Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας οραματίστηκαν μια κοινωνία χωρίς διακρίσεις και αποκλεισμούς.