Semaine des Ateliers

Δευτέρα, 20 Φεβρουαρίου 2023
Semaine des Ateliers

Γαλλικό Τμήμα Δημοτικού

Η Εβδομάδα Εργαστηρίων "Super Semaine", που έλαβε χώρα για 2η χρονιά, από 31/1 ως 6/2 ολοκληρώθηκε και τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με τις δράσεις που είχαν ετοιμάσει οι εκπαιδευτικοί του σχολείου και εξωτερικοί συνεργάτες. Ευχαριστούμε θερμά τις κυρίες Μαντώ Βασιλοπούλου και Violette Buffard, από τις εκδόσεις Le Livre Ouvert, για την υπέροχη διαδραστική αφήγηση ιστορίας και τα εξαιρετικά δρώμενα που είχαν ετοιμάσει για τα παιδιά , την κα Κάπαρη Ελένη και τον κ. Κοσβογιάννη Αλέξανδρο, από τις εκδόσεις Kosvoyannis, για το υπέροχο επιδαπέδιο παιχνίδι που σκέφτηκαν και έστησαν μόνο για μας, την κα Σουζάνα Αβραμίδου και τον κ. Παναγιώτη Μοσχοβίτη,  από τις εκδόσεις Deportivo Publishing (ELI), που μας "ταξίδεψαν" στη Γαλλία, αλλά και στον κόσμο των ζώων μέσα από λογοτεχνικά βιβλία, τις κυρίες Ελισσάβετ Ποδηματή  και Amandine Χατζηθωμά  από τις εκδόσεις Trait d'union  για το υπέροχο μουσικοχορευτικό δρώμενο που ετοίμασαν για μας και την κα Κατρανίδου Φωτεινή, από τις εκδόσεις Katranidou, που μας προσέφερε δώρα.

Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας,  οι μαθητές του Δημοτικού είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ταινίες μικρού μήκους και να ακούσουν τραγούδια από την εκπαιδευτική πλατφόρμα TV5Monde, να κάνουν σχετικά φύλλα εργασίας και κατασκευές, να γνωρίσουν Γάλλους ζωγράφους, να δουν βίντεο και παρουσιάσεις με τις γαλλικές πόλεις και τον γαλλικό πολιτισμό, να μάθουν για την εορτή La Chandeleur, να παρακολουθήσουν τη γαλλική ταινία Astérix contre César, να γνωρίσουν γαλλικές συνταγές, να λάβουν μέρος σε εξαιρετικά βιωματικά εργαστήρια γεμάτα κίνηση, παιχνίδι και μουσική και σε διαδραστική αφήγηση παραμυθιού .Οι μαθητές της Ε' Δημοτικού είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε διαγωνισμό κόμικ του Σχολείου μας με κεντρικό ήρωα τον Μικρό Νικόλα. Οι νικητές του διαγωνισμού ήταν οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Ε1 γαλλικών.  Προσφέρθηκαν δώρα στους νικητές για την εξαιρετική δημιουργία τους, αλλά και σε όλα τα τμήματα της Ε' για την προσπάθειά τους.

Δημιουργικότητα, φαντασία, παιχνίδι, διάδραση, χαρά...οι απόλυτοι φίλοι της μάθησης.

"Semaine des Ateliers" ...une semaine pleine de joie et d'activités ludiques en français préparées par les professeurs de français. Un grand merci aux maisons d' éditions qui ont organisé des animations pour nos élèves: Le Livre Ouvert, Kosvoyannis, Deportivo Publishing, Trait d'union, Katranidou. Enfin, un concours de BD a eu lieu pendant lequel les élèves de 5e ont raconté les aventures du Petit Nicolas dans La Ligue Léonine. Créativité, imagination, jeu et...apprentissage!