Πρόγραμμα ανταλλαγής του Γυμνασίου μας με το Μαριανό σχολείο Sants Les Corts της Βαρκελώνης.

Σάββατο, 25 Φεβρουαρίου 2023

Ξεκίνησε την Κυριακή 29/01/2023 το πρόγραμμα ανταλλαγής του Γυμνασίου του σχολείου μας με το Μαριανό σχολείο της Βαρκελώνης, Collegi Sants Les Corts. Οι Καταλανοί μαθητές και μαθήτριες επεφύλαξαν μια θερμή υποδοχή στους Έλληνες συμμαθητές και συμμαθήτριές τους της Β΄και Γ΄Γυμνασίου κατά την άφιξη των δεύτερων στο αεροδρόμιο El Prat της πόλης.

Είχε προηγηθεί μια εξαιρετική πτήση που επεφύλασσε εκπλήξεις για τα παιδιά! Πιλότος στην πτήση τους από την Αθήνα στη Βαρκελώνη, ο γονέας συμμαθητή τους από τη Β΄ Γυμνασίου, ο οποίος και τα ξενάγησε στο πιλοτήριο, ενώ το περιοδικό Blue της εταιρίας φιλοξενούσε συνέντευξη και εκτενές αφιέρωμα στην καθηγήτριά τους, διακεκριμένη Χορογράφο-Θεατρολόγο και απόφοιτο του σχολείου μας, κ. Πατρίσια Απέργη!

Την 2η ημέρα του προγράμματος ανταλλαγής του Γυμνασίου του σχολείου μας με το Μαριανό σχολείο της Βαρκελώνης, Collegi Sants Les Corts. Οι Έλληνες και οι Καταλανοί μαθητές και μαθήτριες μετά το πρωινό τους ραντεβού στο σχολείο, ξεκίνησαν την ενδελεχή γνωριμία τους με την πόλη και επισκέφθηκαν τα αξιοθέατα Passeig de Gracia, όπου παρατήρησαν τα κτίρια-τοπόσημα του Gaudi, Casa Mila και Casa Batlo, την plaça Cataluña, την παλιά πόλη (barrio gótico), το Ναυτικό μουσείο! Η ημέρα έκλεισε με μια γνωριμία με το παλιό και το νέο λιμάνι της Βαρκελωνης σε μια χαλαρή βόλτα με τα πλοιάρια golondrinas.

Την 3η ημέρα του προγράμματος ανταλλαγής του Γυμνασίου του σχολείου μας με το Μαριανό σχολείο της Βαρκελώνης Collegi Sants Les Corts, οι Έλληνες και οι Καταλανοί μαθητές και μαθήτριες μετά το πρωινό τους ραντεβού στο σχολειο, παρακολούθησαν μάθημα μαζί με τους συμμαθητές τους και στη συνέχεια μετέβησαν στο αριστούργημα του Antonio Gaudí, Sagrada Familia, όπου παρακολούθησαν ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα, ξεναγήθηκαν και συναγωνίστηκαν σε ενα ηλεκτρονικό παιχνίδι χωρισμένοι σε ομάδες!

Ακολούθησε μια βόλτα στο διάσημο πάρκο Guell, όπου περιδιαβηκαν τα έργα του Gaudí και έφαγαν με τους συμμαθητές και τους καθηγητές τους στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο πικ-νικ του πάρκου.

Το υπόλοιπο απόγευμα κύλησε ομαλά σε διάφορες δραστηριοτητες που είχαν οργανώσει οι οικογένειες των παιδιών. Κάποιοι τυχεροί παρακολούθησαν από την αίθουσα VIP τον αγώνα μεταξύ Barcelona-Maccabi Tel Aviv και πανηγύρισαν τη νίκη της γηπεδούχου μαζί με τους Καταλανούς συμμαθητές τους!

Την 4η ημέρα του προγράμματος ανταλλαγής του Γυμνασίου του σχολείου μας με το Μαριανό σχολείο της Βαρκελώνης Collegi Sants Les Corts, οι Έλληνες και οι Καταλανοί μαθητές και μαθήτριες μετά το πρωινό τους ραντεβού στο σχολειο, επισκέφθηκαν το σημαντικότερο προσκύνημα της Καταλονίας και Εθνικό Πάρκο Montserrat.

Περπάτησαν στο δάσος γύρω από τη μονή, θαύμασαν τη θέα, έκαναν πικ-νικ και απόλαυσαν την διάσημη στην Καταλωνία χορωδία που παραδοσιακά αποτελούν οι εσωτερικοί μαθητές του σχολείου της Μονής.

Η 4η ημέρα έκλεισε με την πολυαναμενόμενη επίσκεψη-ξενάγηση στο γήπεδο της Barcelona, Camp Nou!

Κατά την 5η ημέρα, προορισμός μας το Μουσείο Επιστημών/Cosmo Caixa, προσεγμένο και διαδραστικό, εντυπωσίασε όλα τα παιδιά που πέρασαν αρκετή ώρα περιεργαζόμενα τα πρωτότυπα εκθέματα!

Το απόγευμα κύλησε ομαλά σε διάφορες αθλητικές και ψυχαγωγικές δραστηριότητες στον χώρο του σχολείου μαζί με τους Καταλανούς συμμαθητές τους!