Πρόγραμμα ανταλλαγής του Γυμνασίου μας με το Μαριανό σχολείο Sants Les Corts της Βαρκελώνης.

Κυριακή, 25 Φεβρουαρίου 2024

Ξεκίνησε την Κυριακή 28/01/2024 το πρόγραμμα ανταλλαγής του Γυμνασίου μας με το Μαριανό σχολείο της Βαρκελώνης, Collegi Sants Les Corts. Οι Καταλανοί μαθητές και μαθήτριες επεφύλαξαν θερμή υποδοχή στους Έλληνες συμμαθητές και συμμαθήτριές τους της Β΄και Γ΄Γυμνασίου κατά την άφιξη των δεύτερων στο αεροδρόμιο El Prat της πόλης.

Την 2η ημέρα του προγράμματος, οι Έλληνες και οι Καταλανοί μαθητές και μαθήτριες μετά το πρωινό τους ραντεβού στο σχολείο, ξεκινησαν την ενδελεχή γνωριμία τους με την πόλη και επισκέφθηκαν τα αξιοθέατα της Passeig de Gracia, όπου παρατήρησαν τα κτίρια-τοπόσημα του Gaudi, Casa Mila και Casa Batlo, την plaça Cataluña, την παλιά πόλη (barrio gótico), το Ναυτικό μουσείο, την αγορά Santa Caterina και την αγορά αλλαντικών της πόλης και περπάτησαν στην διάσημη Rambla. Φιλοξενήθηκαν στους εντυπωσιακούς χώρους του ιδιωτικού club Liceu της πόλης και ενημερώθηκαν σχετικά με την ιστορία του. Η ημέρα έκλεισε με μια γνωριμία με το παλιό και το νέο λιμάνι της Βαρκελωνης σε μια χαλαρή βόλτα με τα πλοιάρια golondrinas.

Η 3η ημέρα ξεκίνησε με μια βόλτα στο διάσημο πάρκο Guell, όπου τα παιδιά περιδιαβηκαν τα έργα του Gaudí και έφαγαν με τους συμμαθητές και τους καθηγητές τους στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο πικ-νικ του πάρκου. Στη συνέχεια, τα παιδιά μετέβησαν στο αριστούργημα του Antonio Gaudí, Sagrada Familia, όπου παρακολούθησαν ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα, ξεναγήθηκαν και συναγωνίστηκαν σε ενα ηλεκτρονικό παιχνίδι χωρισμένοι σε ομάδες!

Την 4η ημέρα, Έλληνες και Καταλανοί επισκέφθηκαν το σημαντικότερο προσκύνημα της Καταλωνίας και Εθνικό Πάρκο Montserrat.

Περπάτησαν στο δάσος γύρω από τη μονή, θαύμασαν τη θέα, έκαναν πικ-νικ και απόλαυσαν την διάσημη στην Καταλωνία χορωδία που παραδοσιακά αποτελούν οι εσωτερικοί μαθητές του σχολείου της Μονής.

Η τέταρτη μέρα του ταξιδιού έκλεισε με μια περιήγηση στον λόφο Montjuic, από όπου όλοι απόλαυσαν την υπέροχη θέα και στις ολυμπιακές εγκαταστάσεις της Βαρκελώνης, σε μέρος των οποίων φιλοξενείται προσωρινά η ποδοσφαιρική ομάδα της πόλης, έως ότου ολοκληρωθεί η ανακατασκευή του γηπέδου της.

Η 5η και η 6η ημέρα του προγράμματος ανταλλαγής του Γυμνασίου του σχολείου μας με το Μαριανό σχολείο της Βαρκελώνης Collegi Sants Les Corts ήταν γεμάτες δραστηριότητες!

Την 5η ημέρα, οι Έλληνες και οι Καταλανοί μαθητές και μαθήτριες μετά το πρωινό τους ραντεβού στο σχολείο, επισκέφθηκαν την πανέμορφη πόλη Girona.

Περπάτησαν, θαύμασαν τη θέα, επισκέφθηκαν τα σημαντικότερα αξιοθέατά της, καθώς και το γήπεδο της ποδοσφαιρικής της ομάδας που βρίσκεται στην 1η θέση της Primera División!

Κατά την 6η ημέρα, προορισμός μας το Μουσείο Επιστημών/Cosmo Caixa, προσεγμένο και διαδραστικό, εντυπωσίασε όλα τα παιδιά που πέρασαν αρκετή ώρα περιεργαζόμενα τα πρωτότυπα εκθέματα!

Το τελευταίο απόγευμα κύλησε ομαλά σε διάφορες ψυχαγωγικές δραστηριότητες στον χώρο του σχολείου μαζί με τους Καταλανούς συμμαθητές τους!

Η επιστροφή το Σάββατο ήταν γεμάτη συγκινητικούς αποχαιρετισμούς και από τις δυο πλευρές με την υπόσχεση να συναντηθούν όλοι και όλες σύντομα στη β’ φάση στις αρχές Μαρτίου με την επίσκεψη των Καταλανών εκπαιδευτικών και μαθητών/-τριών στην Ελλάδα!